Trump a ordonat la sfârşitul lunii octombrie lansarea de teste de arme nucleare, argumentând că SUA nu pot rămâne în urma Rusiei şi Chinei. Peskov a spus că nici Rusia, nici China nu au reluat testele.
“Cu toţii mai trebuie să obţinem un fel de clarificare din partea americană, deoarece nici Rusia, nici China nu au reluat testele nucleare”, a declarat Peskov pentru post de televiziune RT, în comentarii citate de TASS.
“Pur şi simplu nu putem spune în acest moment ce are în minte exact preşedintele SUA”, a adăugat el.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului a asigurat că atât Rusia, cât şi China îşi menţin angajamentul faţă de prevederile Tratatului de interzicere a testelor nucleare (CTBT).
Peskov a spus anterior că Moscova nu a înţeles afirmaţia lui Trump în sensul că alte ţări sunt angajate în teste nucleare, neavând cunoştinţă de astfel de teste.
Preşedintele rus Vladimir Putin, care comandă cel mai mare arsenal nuclear din lume, a afirmat în repetate rânduri că, dacă o ţară va desfăşura un test de arme nucleare, şi Rusia va face acelaşi lucru.
Rusia post-sovietică nu a testat niciodată o armă nucleară. Uniunea Sovietică a efectuat ultimul test în 1990, SUA în 1992, iar China în 1996.
În comentarii în faţa reporterilor vinerea trecută, Trump a reafirmat că SUA vor relua testele nucleare, dar nu a răspuns direct când a fost întrebat dacă acestea vor include teste nucleare subterane, care erau obişnuite în timpul războiului rece.
Duminică, secretarul american pentru energie, Chris Wright, a explicat că testele cu arme nucleare ordonate de Trump nu vor implica explozii nucleare în acest moment, ci vor fi mai degrabă “teste de sistem”. Wright, a cărui agenţie este responsabilă de testarea armelor nucleare americane, a precizat că testarea implică toate celelalte componente ale unei arme nucleare pentru a se asigura că acestea funcţionează.