Guvernatorul Californiei, Gavin Newsom, considerat pe scară largă un candidat la președinție în 2028, a cerut vineri o taxă națională pentru miliardari, ca parte a unei agende mai ample pentru a inaugura ceea ce el numește o „resetare economică pentru America”, potrivit CNBC.
Guvernatorul democrat, într-o postare pe Substack și un videoclip postat pe rețelele de socializare, a susținut creșterea impozitelor pe averea națiunii – dar și-a reiterat opoziția față de o taxă pe avere la nivel de stat, asupra căreia californienii vor vota în noiembrie.
It’s time for a national billionaires tax and a new social contract.
10% of Americans own two-thirds of the wealth. Wages have stagnated. The cost of living has skyrocketed.
The system is fundamentally broken.
The federal tax code, a corporate code, and an inheritance code… pic.twitter.com/tLRbUId6yi
— Gavin Newsom (@GavinNewsom) June 26, 2026
Următoarele alegeri prezidențiale sunt la mai bine de doi ani distanță, dar o listă speculativă de nume pentru ambele partide majore a apărut deja, Newsom fiind aproape de vârful listei pentru democrați.
Bărbatul în vârstă de 58 de ani, al cărui mandat de guvernator limitat se încheie la începutul anului 2027, a recunoscut deja că ia în considerare o candidatură la Casa Albă. El a făcut acest lucru la începutul acestei luni, când l-a acuzat pe președintele Donald Trump că a ordonat Departamentului de Justiție să-l investigheze pe el și pe soția sa „deoarece mă gândesc să candidez la președinție”.
Lansarea timpurie de către Newsom a unei posibile platforme de campanie axate pe finanțe reflectă propunerile care au fost deja înaintate de alți democrați – inclusiv unii, precum deputatul Ro Khanna, democrat din California, care cochetează și ei cu o candidatură pentru cea mai înaltă funcție din SUA.
Newsom și-a formulat mesajul economic în termenii unei coaliții largi de americani muncitori care au fost dezavantajați de un sistem îndreptat pe nedrept față de cei bogați.
„Au făcut totul bine, iar sistemul încă nu are nimic pentru ei”, a scris guvernatorul în postarea de vineri. „Ceea ce le stă în cale este codul fiscal federal, un cod corporativ și un cod al moștenirii scris pentru un grup diferit de americani”.
Newsom a spus că susține „un adevărat impozit minim asupra miliardarilor – o regulă modernă Buffett – care să asigure că oamenii aflați în vârf plătesc cel puțin rata de impozitare pe care o plătesc propriii lor angajați”.
Legendarul investitor Warren Buffett a pledat pentru redistribuirea bogăției.
De asemenea, el a cerut eliminarea diverselor avantaje și beneficii fiscale care oferă celor ultra-bogați „propriul lor cod fiscal privat plin de lacune și scutiri de care majoritatea oamenilor nu au auzit niciodată”.
Aceasta include eliminarea a ceea ce el numește un „împrumut pentru stilul de viață scutit de impozite” – o tactică controversată, uneori cunoscută sub numele de „cumpără, împrumută, mori” – în care oamenii împrumută bani în schimbul acțiunilor și al altor active mari pentru a-și reduce venitul impozabil.
Unii dintre cei mai bogați oameni din lume au fost acuzați că exploatează strategia. Fondatorul Amazon, Jeff Bezos, a declarat recent pentru CNBC că, dacă este „o adevărată lacună”, ar trebui închisă.
Newsom a cerut, de asemenea, rescrierea regulilor de succesiune și readucerea ratelor de impozitare a societăților la nivelurile lor de dinainte de 2017, înainte de legea majoră de reducere a impozitelor semnată de Trump în timpul primului său mandat prezidențial.
Și Newsom a propus crearea unui „fond național public de capital” pentru a „asigura că fiecare american deține o participație la viitorul construit de inteligența artificială”.
Dar el și-a menținut opoziția față de propunerea de impozitare a miliardarilor, care va fi supusă votului în statul său la sfârșitul acestui an.
Impozitul specific Californiei – o taxă unică de 5% asupra averii totale a miliardarilor – avansează pe buletinul de vot după ce sindicatul lucrătorilor din domeniul sănătății care promovează măsura a refuzat să o retragă până la termenul limită de joi.
Newsom și alți critici spun că propunerea ar scoate bogăția din California și că veniturile pe care le generează nu ar fi folosite pentru a finanța priorități cheie.
„Lupta pentru a-i face pe cei mai bogați americani să plătească mai multe impozite nu este una pe care ar trebui să o ducem stat cu stat”, a scris Newsom. „Poate că nu veți putea să vă mutați în Texas sau Florida pentru a vă proteja veniturile de impozitare, dar vă promit că miliardarii pot și o fac.”