Cele 3 trenuri produse și livrate de Alstom se află în depoul Berceni al Metrorex, a anunțat compania Alstom pe Linkedin.
“Iată-le, acum, sunt trei: „Teleorman”, „Giurgiu” și „Ilfov”, trenurile produse și livrate de Alstom, aflate în depoul Berceni al Metrorex.
Trenul „Teleorman” s-a alăturat celorlalte două, urmând să parcurgă etapele pregătitoare intrării în circulație. Între timp, trenul „Giurgiu” își continuă programul obligatoriu de testare / validare și obținerea Agrementului Feroviar, în vederea autorizării de punere în circulație cu pasageri.
Cel de-al patrulea, „Sibiu”, va ajunge și el în curând. Trenurile sunt destinate celei mai moderne linii de metrou din București, Magistrala 5”, anunță Alstom.
Gabriel Stanciu, Alstom: Ne dorim un parteneriat corect cu Metrorex, lucrăm cu ei de 20 de ani