Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzPrimăria Sectorului 5, împreună cu Fundația Tinmar, lansează programul de burse „Educație pentru viitor- Bursele Fundatiei Tinmar”, program care are ca scop stimularea performanței în educație.
Aproape 600 de elevi din Sectorul 5 vor avea acces la burse de merit oferite de Fundația Tinmar, în anul școlar 2024, fiecare bursă dintre cele 600 însumând 100 euro/lună pentru activități educaționale. Valoarea proiectului este de aproximativ 400.000 euro și vizează elevi cu media notelor peste 9, 50.
În acest mod, elevii sunt sprijiniți să-și continue parcursul educațional, să-și descopere și să-și dezvolte abilitățile și talentele individuale și să aibă acces la oportunitățile pe care educația le oferă, conducând în cele din urmă la o societate mai echitabilă și mai prosperă pentru toți.
Colaborarea între Primăria Sectorului 5 și Fundația Tinmar s-a născut în mod firesc, pentru că atât reprezentanții Primăriei, cât și cei ai Fundației consideră că investițiile în educație sunt fundamentale pentru dezvoltarea durabilă a comunității.
Proiectul “Educatie pentru viitor- Bursele fundatiei Tinmar” se doreste a fi continuat si in anii scolari urmatori si extins la nivel national.
“În fiecare elev, vedem o promisiune pentru viitorul nostru, iar educația de calitate este cheia pentru a debloca acest potențial. M-am născut și am crescut în sectorul 5, astfel că simt o conexiune profundă și personală cu această comunitate. Parteneriatul dintre Fundația Tinmar și Primăria Sectorului 5 este o dovadă a angajamentului comun de a oferi aceste oportunități esențiale tinerilor, pentru a construi o societate mai înțeleaptă, mai echitabilă și plină de oportunități”, a transmis Președintele Fundației Tinmar, Ionuț Bonoiu.
“Prin colaborarea strânsă cu Fundația Tinmar, ne unim forțele pentru a ne asigura că educația devine un pilon de bază în dezvoltarea comunității noastre. În Sectorul 5 sunt cele mai multe cazuri sociale și mulți dintre copiii proveniți din famiilile defavorizate nu au șansa la educație de calitate. Acest proiect reprezintă mai mult decât o investiție în viitorul tinerilor noștri; este o investiție în viitorul Sectorului 5 și al societății în ansamblu. Mă angajez să sprijinim și să extindem aceste inițiative, pentru ca fiecare copil să aibă acces la educația de care are nevoie pentru a reuși.”, este mesajul transmis de Primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone.
Exim Banca Românească prelungește până la finalul lunii august oferta unică de economisire care permite…
Grupul Financiar Banca Transilvania a participat pentru prima dată în acest an la exercițiul european…
Statele Unite şi NATO lucrează la un nou mecanism de furnizare de echipamente militare americane…
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează asupra unui val de înșelătorii online în care…
Adrian Țuțuianu (PSD) a fost numit vineri în funcția de secretar de stat în cadrul…
Un grup de acționari ai Fondului Proprietatea, care dețin împreună 5,27% din capitalul social, solicită…
This website uses cookies.
Read More