Energie

Aproximativ 100 de membri ai Parlamentului European cer Comisiei Europene să recunoască rolul energiei nucleare în atingerea țintelor de decarbonizare

Aproximativ 100 de membri ai Parlamentului European au solicitat, printr-o scrisoare comună, adresată Comisiei Europene să recunoască rolul energiei nucleare în atingerea țintelor de decarbonizare la nivelul Uniunii Europene.

Semnatarii scrisorii de susținere a energiei nucleare îndeamnă Comisia Europeana să urmeze calea științifică recomandată de experți, cu referire la concluziile raportului JRC și să includa energia nucleară în Taxonomie, potrivit unei postări pe Facebook a Nuclearelectrica.

Membrii Parlamentului European, semnatari ai scrisorii, susțin argumentele științifice rezultate ca urmare a analizelor suplimentare asupra impactului enegiei nucleare, faptul că exista un cadru legal care oferă siguranță și protecție în ceea ce privește populația și mediul, implicit energia nucleară, similar altor surse cu emisii reduse de CO2, îndeplinește criteriile stabilite în Taxonomie.

Asadar, în baza principiului neutralității tehnologice, semnatarii solicită Comisiei Europene să se bazeze pe argumentele științifice și sa nu discrimineze energia nucleară.

Raportul de analiză, realizat de Joint Research Center și publicat în luna martie a anului 2021 asupra întregului lanț de aprovizionare al energiei nucleare, concluzionează faptul că aceasta este o sursă curată, capabilă să contribuie, alături de energia regenerabilă, la atingerea țintelor de decarbonizare. La acest raport se adaugă studiile internaționale independente, cu titlu de exemplu studiul MIT, care conchid că energia nucleară este o sursă fermă în atingerea țintelor de decarbonizare, în lipsa acesteia, atât ritmul, cât și costurile suferind un impact semnificativ, mai arată Nuclearelectrica.

În cadrul ședinței Consiliului Europei din 10-11 decembrie 2020, ținta de decarbonizare care trebuie atinsă până în 2030, etapa intermediară, a fost accelerată de la 40% la 55%. Această țintă ambițioasă nu poate fi atinsă fără utilizarea tuturor energiilor cu emisii scăzute de carbon, inclusiv a energiei nucleare, accelerarea reprezentand în sine un motiv pentru investirea în capacități adiționale de producere de energie cu emisii scăzute de carbon, se mai arată în postare.

În comunicarea Comisiei Europene “A clean planet for all ”, se afirmă faptul că “până în 2050, mai mult de 80% din energia UE va proveni din energie regenerabilă.

Împreună cu energia nucleară cu un procent de circa 15%, aceste surse vor forma coloana vertebrală a unui sistem energetic european fără emisii de carbon”. Raportul IPCC “Global Warming of 1.5°C” recunoaște, de asemenea, rolulul esențial al energiei nucleare în menținerea încălzirii globale sub 1,5 °C, mai scrie Nuclearelectrica.

Articole recente

Dragoş Pîslaru: România a finalizat renegocierea PNRR; nu se pierd bani din componenta nerambursabilă

România a finalizat procesul de renegociere cu Comisia Europeană privind Planul Naţional de Redresare şi…

50 de minute ago

UNIQA a plătit în 2024 despăgubiri de 8 ori mai mari pentru daunele cauzate de grindină și cu 74% mai multe pentru furtuni

În 2024, despăgubirile plătite de UNIQA pentru IMM-uri au înregistrat o creștere de aproape 30%…

o oră ago

This website uses cookies.

Read More