Update articol:

ASF l-a avizat pe Remus Vulpescu pentru funcția de CEO al Bursei de Valori București

Autoritatea de Supraveghere Financiară a decis, azi, aprobarea solicitării operatorului de piață Bursa de Valori București S.A. de autorizare a domnului Vulpescu Dumitru-Remus în calitate de Director, potrivit unui comunicat de presă.

Mandatul de CEO va începe de luna viitoare.

BVB a anunțat în luna aprilie: “În urma unui proces de selectie riguros, Consiliul de administratie al Societatii (“Consiliul Bursei”) reunit in sedinta din data de 11.04.2026 l-a numit pe dl. Dumitru-Remus Vulpescu in functia de Director General al BVB, pentru un mandat de patru (4) ani. Mandatul dlui. Dumitru-Remus Vulpescu in functia de Director General intra in vigoare la data aprobarii de catre Autoritatea de Supraveghere Financiara, dar nu mai devreme de 1 iulie 2025. Mandatul actualului Director General expira la data de 30.06.2025″.

În prezent, Remus Vulpescu face parte și din Consiliul de Administrație BVB. El va rămâne administrator și după preluarea mandatului de director general, însăcalitatea sa de vicepreședinte va înceta de drept la 1 iulie.

BVB | Știri BVB

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (14/08/2025)

Data platii pentru fractiile rezultate ca urmare a Consolidarii Valorii Nominale

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (14/08/2025)

Contracte cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018

PRIMARIA MUNICIPIULUI ALBA IULIA (ALB27) (14/08/2025)

Plata cupon 63, rambursare rata principal 63

MUNICIPIUL ORASTIE (ORS29) (14/08/2025)

Plata cuponului 65, rambursare rata principal 56

MUNICIPIUL IASI (IAS28A) (14/08/2025)

Plata cupon 61, rambursare rata principal 55