Fonduri de pensii

ASF: Ponderea pensiilor private în Produsul Intern Brut – 6,22%, la sfârșitul lunii septembrie

Valoarea activelor totale aflate în administrare, la nivelul întregului sistem de pensii private, a ajuns la 61,53 miliarde de lei (12,95 miliarde de euro), la 30 septembrie 2019, în creștere cu 24,04% față de decembrie 2018, potrivit unui comunicat al Autoritatii de Supraveghere Financiara.

Ponderea pensiilor private în Produsul Intern Brut a fost, la sfârșitul lunii septembrie 2019, de 6,22% comparativ cu 5,22% în decembrie 2018.

„Activele fondurilor de pensii private au ajuns la aproape 13 miliarde de euro la sfârșitul lunii septembrie 2019, înregistrând o creștere robustă de 24% față de decembrie 2018. Această evoluție ne arată că fondurile de pensii oferă randamente ridicate, pe termen lung, în condițiile unei dispersii prudente a riscului. Avem convingerea că această evoluție pozitivă va continua și anul viitor, an în care sperăm să asistăm la apariția primelor fonduri de pensii ocupaționale, Pilon IV, care să consolideze acest sistem cu componenta corporate. Intenționăm ca în anul 2020 să avem un proces de revizuire și îmbunătățire a legislației, în special pe aspecte ce țin de digitalizarea sistemului de pensii private și totodată să ne concentrăm pe finalizarea arhitecturii sistemului de pensii private cu componenta de plată a pensiei private”, a declarat vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiară, domnul Dan Armeanu.

Pensiile administrate privat (Pilonul II)

Valoarea totală a activelor nete, înregistrată la 30 septembrie 2019, de fondurile de pensii administrate privat a fost de 59,10 miliarde de lei (12,44 miliarde de euro). Ritmul anual de creștere înregistrat a fost de 26,86%.

La 30 septembrie 2019 erau înregistrați, în sistemul pensiilor administrate privat, 7,38 milioane de participanți, cu aproape 1,75% mai mult față de sfârșitul anului 2018.

La nivelul Pilonului II, contribuția medie a participanților, cu contribuții virate la 30 septembrie 2019, a fost de 179,25 lei.

De asemenea, la sfârșitul lunii septembrie 2019, valoarea medie a unui cont în sistemul pensiilor administrate privat era de 8.129 lei (1.711 euro), cu 21,86% mai mult față de sfârșitul anului 2018.

În primele nouă luni ale anului 2019 au fost efectuate plăți ale activului personal net către participanți însumând 52,55 milioane lei pentru 5.526 participanți și beneficiari.

Pensiile facultative (Pilonul III)

Valoarea totală a activelor nete, înregistrată la 30 septembrie 2019, de fondurile de pensii facultative a fost de 2,41 miliarde de lei (0,51 miliarde de euro), înregistrând un avans anual de 21,41%.

La sfârșitul lunii septembrie 2019 erau înregistrați în sistemul pensiilor facultative 492.079 de participanți, cu 4,22% mai mult față de sfârșitul anului 2018.

La nivelul Pilonului III, contribuția medie a participanților, cu contribuții virate la 30 septembrie 2019, a fost de 132,93 lei.

Valoarea medie a unui cont al participanților la sistemul pensiilor facultative era, la 30 septembrie 2019, de 5.299 de lei (1.115 euro), în creștere cu 16,02% comparativ cu decembrie 2018.

În primele nouă luni ale anului 2019 au fost efectuate plăți ale activului personal net către 6.001 participanți și beneficiari însumând 43,28 milioane lei.

Analiza detaliată a evoluției pieței pensiilor private din România la 30 septembrie 2019 o puteți găsi AICI.

Articole recente

Acțiunile Romgaz au atins la final de luna iulie un nou maxim istoric; compania face investiții  masive în Neptun Deep

Acțiunile Romgaz au crescut cu 30%, în ultimele 12 luni, fiind unul dintre driverii sectorului…

39 de minute ago

Royal FrieslandCampina a ajuns la un acord cu Bonafarm Group privind vânzarea operațiunilor din România

Royal FrieslandCampina N.V. a ajuns la un acord privind vânzarea către Bonafarm Group a operațiunilor…

o oră ago

Daniel David: Dacă demisia mea ar fi rezolvat situaţia financiară din Educaţie-Cercetare, aş fi anunţat-o demult

Ministrul Educaţiei, Daniel David, spune că a venit la conducerea ministerului ca să ajute şi…

o oră ago

Rata șomajului a fost, în iunie 2025, de 5,8% (INS)

Rata șomajului, în formă ajustată sezonier, a fost, în iunie 2025, de 5,8%, valoare egală…

2 ore ago

Maspex va prelua controlul asupra Purcari Wineries, în urma subscrierii a peste 71% din acțiuni

Maspex Romania, o companie aparținând Grupului Maspex, a finalizat, prin intermediul Bursei de Valori București,…

2 ore ago

Kovesi: În România, pe ce înseamnă frauda cu TVA, am văzut o implicare a mafiei italiene/ România este un teritoriu fertil şi pentru mafia chineză

Procurorul-şef al Parchetului European (EPPO) Laura Codruţa Kovesi a declarat într-un interviu pentru Libertatea că,…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More