Asociația Utilizatorilor Români de Servicii Financiare (AURSF) intenționează să depună propriile propuneri în vederea îmbunătățirii programului “O familie, o casă”.
Acestea, vizează, printre altele, renunțarea la majorarea valorii finanțării garantate în cazul locuințelor noi, renunțarea la referință în euro în cuprinsul actului normativ și exprimarea tuturor valorilor în moneda națională, stabilirea unei dobânzi fixe pentru creditele acordate în cadrul Programului, cel puțin pentru o perioada inițială de 10 ani de la acordarea creditului, stabilirea unei perioade maxime de creditare care să nu conducă la supraindatorarea consumatorilor participanți în Program.
În acest sens, Asociația Utilizatorilor Români de Servicii Financiare (AURSF) solicită Ministerului Finanţelor organizarea unei întâlniri în care să se dezbată public proiectul de act normativ care modifică și completează Ordonanță de urgență a Guvernului OUG nr.60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului “O familie, o casă”, publicat în dată de 9 iulie 2020 pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice.
Scrisoare către Ministerului Finantelor Publice: