International

Aurul a trecut de 3.200 de dolari uncia pe fondul intensificării îngrijorărilor economice

Cotaţia aurului a trecut vineri pentru prima dată peste pragul de 3.200 de dolari uncia, alimentat de deprecierea dolarului american şi îngrijorările economice, în contextul intensificării războiului comercial, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Pe piaţa spot, în jurul orei 8:01 GMT, cotaţia aurului era în creştere cu 1%, până la 3.214,92 dolari uncia, după ce anterior a urcat până la un maxim istoric de 3.219,84 dolari. De asemenea, cotaţiile futures la aur au crescut cu aproape 2%, până la 3.233,80 dolari uncia.

“Riscurile de recesiune s-au înmulţit, randamentele la obligaţiuni au explodat, iar dolarul american continuă să se deprecieze, toate aceste evoluţii consolidează rolul aurului de instrument de protejare în context de criză şi de scut împotriva inflaţiei”, spune Alexander Zumpfe, trader de metale preţioase la Heraeus Metals Germany.

Preşedintele american Donald Trump a anunţat miercuri amânarea cu 90 de zile a taxelor vamale suplimentare care depăşesc nivelul taxei vamale de bază de 10% percepute asupra produselor importate de SUA. În schimb, Trump a majorat tarifele pentru importurile din China, iar în replică, Beijingul a majorat, vineri, tarifele aplicate mărfurilor din SUA de la 84%, până la 125%.

Însă pauza anunţată de Trump nu a calmat îngrijorările oamenilor de afaceri cu privire la consecinţele războiului comercial declanşat de Trump şi implementarea sa haotică. Pieţele bursiere au scăzut, iar cursul de schimb al dolarului a atins cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu. Un dolar mai ieftin face aurul, un metal preţios evaluat în dolari, mai ieftin pentru cumpărătorii din străinătate.

De la începutul anului şi până în prezent, aurul s-a scumpit cu aproape 21% pe fondul incertitudinilor economice, achiziţiilor băncilor centrale şi interesului crescut al fondurilor de tip ETF.

“Noi credem că aurul mai are loc să se aprecieze şi mizăm pe un interval de preţ cuprins între 3.400 şi 3.500 de dolari uncia în lunile următoare”, avertizează analistul băncii UBS, Giovanni Staunovo.

Atenţia analiştilor este îndreptată spre datele privind preţurile producţiei industriale din SUA, ce vor fi publicate în jurul orei 12:30 GMT, pentru indicii cu privire la direcţia viitoare a politicii monetare a Rezervei Federale. În prezent, traderii pariază pe faptul că Fed va reîncepe să reducă dobânzile în luna iunie şi, până la finele lui 2025, va reduce costul creditului cu un punct procentual.

Articole recente

SUA: Rezerva Federală menţine nemodificată dobânda,sfidând solicitările preşedintelui Donald Trump de relaxare a politicii monetare

Rezerva Federală a SUA (Fed) a menţinut dobânda de referinţă la un interval cuprins între…

2 ore ago

Ionuţ Aurică – numit vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală

Ionuţ Aurică a fost numit în funcţia de vicepreşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală,…

2 ore ago

Poate exista prosperitate fără educație financiară? Cum eliminăm inegalitățile economice printr-o abordare sistemică  (analiză ISF)

Valentin Ionescu (foto stânga), Președintele Institutului de Studii Financiare (ISF) și Ieronim Ștefan (dreapta), coordonatorul…

3 ore ago

Foto și video de la erupția vulcanului Klyuchevskoy

 Serviciul Geofizic al Academiei Ruse de Științe a publicat pe canalul său de Telegram foto…

4 ore ago

Robert Cosmin Pană, numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un mandat de patru ani

Robert Cosmin Până a fost  numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un…

4 ore ago

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă care va transporta apă desalinizată către sudul Fâşiei Gaza

Emiratele Arabe Unite (EAU) vor începe, cu acordul Israelului, construcţia unei conducte importante ce va…

5 ore ago

This website uses cookies.

Read More