Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzSursa foto: pixabay.com/photos/turkey-flag-istanbul-2160152
Autoritatea de Supraveghere Bancară din Turcia (BDDK) a decis să permită băncilor să distribuie până la 15% din profiturile lor record din 2023 sub formă de dividende în numerar, au declarat pentru Bloomberg surse din apropierea acestui dosar.
Potrivit surselor, BDDK a decis să stabilească acest plafon după ce băncile au depus solicitările referitoare la distribuirea profiturilor pentru anul 2023.
“Dacă băncile vor putea distribui dividende este un subiect de dezbatere în fiecare an. Aşa că această informaţie reprezintă o evoluţie pozitivă”, a declarat Yusuf Kavak, director de cercetare la firma de brokeraj Alnus Yatirim.
BDDK permite băncilor, pentru al doilea an la rând, să distribuie până la 15% din profitul lor net acţionarilor, după mai mulţi ani în care băncile au fost obligate să îşi utilizeze profiturile pentru a-şi consolida capitalul.
Decizia a fost facilitată de faptul că profitul net cumulat înregistrat de băncile din Turcia a atins un nivel record de 640,5 miliarde de lire (19,4 miliarde de dolari) în 2023, chiar dacă majorarea de 44% în ritm anual a profiturilor este inferioară avansului inflaţiei, care anul trecut a fost de 53,9%.
Ritmul de creştere a profiturilor înregistrate de băncile turceşti a încetinit anul trecut, după ce Banca Centrală a revenit la politici mai ortodoxe şi a majorat dobânda de referinţă de la 8,5% până la 42,5%. Această schimbare a direcţiei politicii monetare a avut loc după alegerile din luna mai 2023, în urma cărora preşedintele Recep Tayyip Erdogan a obţinut un nou mandat, potrivit Agerpres.
Preşedintele şi prim-ministrul Poloniei au fost notificaţi în legătură cu desfăşurarea unei operaţiuni de neutralizare…
Directorul general Elcen, Claudiu Crețu, a fost plasat, marți seara, sub control judiciar de DNA…
Australia va desfăşura o flotă de drone de atac subacvatice de mari dimensiuni "Ghost Shark",…
Qatarul va continua să medieze în războiul din Fâşia Gaza, în ciuda unui atac israelian…
Secretarul american al Energiei, Chris Wright, a calificat obiectivul de atingere a neutralităţii climatice până…
O delegaţie a Congresului Statelor Unite urmează să viziteze China, pentru prima dată din 2019,…
This website uses cookies.
Read More