Update articol:

Baza americană de la Deveselu a rămas fără finanţare în urma blocajului bugetar din SUA

Baza americană de la Deveselu a rămas fără finanţare în urma blocajului bugetar din SUA
 - poza 1

Baza americană de la Deveselu a rămas fără finanţare în urma paraliziei bugetare din SUA, dar personalul său militar îşi va continua activitatea în mod normal, a anunţat joi această bază într-o postare pe Facebook.

“Cele mai recente alocări bugetare pentru Departamentul de Război au expirat pe 30 septembrie 2025, la ora 23:59 EDT. Personalul militar îşi va îndeplini în continuare atribuţiile în mod normal, fără plată, până când o soluţionare sau alocări bugetare vor fi aprobate de Congres şi promulgate prin lege”, se arată în mesajul publicat.

Baza de la Deveselu este prima unitate din Europa unde a fost amplasat sistemul de apărare antirachetă Aegis Ashore, care este o versiune terestră a sistemului radar ce echipează navele flotei militare americane începând din anul 2004.

Unitatea din România este echipată cu 24 de interceptoare Standard Missile 3 (SM-3) şi oferă sprijin sistemului general de apărare al NATO împotriva rachetelor balistice (BMD), potrivit Agerpres.

BVB | Știri BVB
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (08/04/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGOA 29 (30).04.2026

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (08/04/2026)

Incheiere contract de inchiriere

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (08/04/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGEA din 29.04.2026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (08/04/2026)

Structura actionariat la data de 31 martie 2026