International

BCE menţine dobânda la 0% şi majorează sprijinul acordat economiei cu 500 de miliarde de euro

Banca Centrală Europeană (BCE) a decis joi să menţină nemodificată dobânda de politica monetară, la cel mai scăzut nivel din istorie, şi a majorat cu 500 de miliarde de euro Programul de Achiziţii Urgente în Pandemie (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPP), principalul său instrument de combatere a crizei coronavirusului, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Potrivit unui comunicat al BCE, Consiliul guvernatorilor a decis că rata dobânzii la operaţiunile principale de refinanţare şi ratele dobânzilor la facilitatea de creditare marginală şi la facilitatea de depozit vor rămâne nemodificate la nivelurile de 0,00%, 0,25% şi, respectiv, minus 0,50%.

“În al doilea rând, Consiliul guvernatorilor a decis să majoreze anvelopa Programului de Achiziţii Urgente în Pandemie (PEPP) cu 500 de miliarde de euro, până la un total de 1.850 de miliarde de euro. De asemenea, a prelungit orizontul de timp pentru achiziţiile nete în cadrul PEPP până, cel puţin, la finele lunii martie 2022. În orice caz, Consiliul guvernatorilor va efectua achiziţii nete până când va considera că este depăşită criza coronavirusului”, se arată în comunicat.

Pieţele financiare se aşteptau ca BCE să îşi majoreze achiziţiile de obligaţiuni, după ce, la finalul reuniunii de politică monetară din luna octombrie, oficialii BCE au promis că instituţia îşi va recalibra instrumentele la reuniunea din decembrie.

Articole recente

Topul celor mai bune orașe pentru Generația Z 

Bangkok, Thailanda, este orașul numărul 1 pentru Generația Z, în parte datorită scorurilor sale ridicate…

18 ore ago

Canada a eliminat multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA

Canada a eliminat vineri multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA, marcând un pas semnificativ…

19 ore ago

Cancelarul Merz, despre un acord de pace în Ucraina: Suntem la o distanţă de 10 kilometri şi am parcurs, poate, primii 200 de metri

Cancelarul german Friedrich Merz a descris eforturile de a ajunge la un acord de pace…

19 ore ago

Muncitorii străini au impulsionat economia zonei euro, afirmă Christine Lagarde

Preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a declarat sâmbătă, la simpozionul anual al Rezervei Federale…

19 ore ago

În spatele importurilor masive de petrol rusesc ale Indiei: cel mai bogat om din Asia (Al Jazeera)

Importurile de țiței rusesc ale Reliance au crescut de la 3% înainte de războiul din…

20 de ore ago

Un atac cu drone ucrainene provoacă un incendiu și reducerea capacității centralei nucleare rusești de la Kursk

Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu de scurtă durată la centrala nucleară…

20 de ore ago

This website uses cookies.

Read More