Update articol:

Belarus: Preşedintele francez Emmanuel Macron cere UE solidaritate faţă de manifestanţi

Emmanuel Macron Sursa foto: elysee.fr

Preşedintele francez Emmanuel Macron a cerut duminică Uniunii Europene să “continue să se mobilizeze” alături de “sute de mii” de persoane care manifestă în Belarus împotriva regimului preşedintelui Aleksandr Lukaşenko, transmite AFP, potrivit Agerpres.

“Uniunea Europeană trebuie să continue să se mobilizeze alături de sutele de mii de belaruşi care demonstrează paşnic pentru respectarea drepturilor lor, a libertăţii şi a suveranităţii lor”, a declarat preşedintele francez într-o postare pe Twitter.

Acest mesaj a fost trimis în timp ce zeci de mii de oameni s-au adunat duminică seara la Minsk pentru a cere demisia preşedintelui Lukaşenko, care refuză să dea curs solicitării protestatarilor, la o săptămână după un scrutin prezidenţial controversat.

Ca răspuns la agravarea crizei din Belarus, UE şi-a dat acordul vineri pentru impunerea de sancţiuni împotriva unor oficiali din Belarus implicaţi în acte de represiune sau de fraudă electorală. 

BVB | Știri BVB
FARMACEUTICA REMEDIA SA (RMAH) (03/04/2026)

Raport anual 2025 ESEF (varianta in limba engleza)

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (03/04/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

SSIF BRK FINANCIAL GROUP SA (BRK) (03/04/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGA 29/30.04.2026

INTERCAPITAL BET-TRN UCITS ETF (ICBETNETF) (03/04/2026)

Intarziere planificata in publicarea NAV oficial pentru 03 aprilie 2026

INTERCAPITAL SBITOP TR UCITS ETF (ICSLOETF) (03/04/2026)

Intarziere planificata in publicarea NAV oficial pentru 03 aprilie 2026