Update articol:

Benjamin Netanyahu vorbeşte de o “nouă eră” în relaţiile cu Turcia, într-o convorbire la telefon cu preşedintele turc Recep Erdogan

Benjamin Netanyahu Benjamin Netanyahu

Premierul desemnat al Israelului, Benjamin Netanyahu, şi preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan au declarat într-o convorbire telefonică desfăşurată joi că vor să continue eforturile de îmbunătăţire a relaţiilor dintre ţările lor, relatează dpa, potrivit Agerpres.

Cei doi lideri au convenit să “inaugureze o nouă eră în relaţiile dintre Turcia şi Israel”.

A fost prima lor convorbire după mulţi ani, notează dpa.

Erdogan şi Netanyahu au convenit să “menţină şi să întărească substanţial relaţii bazate pe respectarea intereselor reciproce”, a comunicat Biroul prezidenţial turc.

Apelul telefonic a fost iniţiat de Benjamin Netanyahu pentru a transmite condoleanţe în urma atacului terorist de duminică de la Istanbul, soldat cu moartea a şase oameni.

Relaţiile dintre Turcia şi Israel, în trecut aliaţi, s-au deteriorat în cursul unuia din mandatele anterioare ale lui Netanyahu ca premier, iar după criza din Gaza din 2018 cele două ţări nu au mai avut ambasadori.

Relaţiile diplomatice depline au fost reluate în cursul acestei veri, în timpul guvernului precedent condus de Yair Lapid, iar la finele lui septembrie acesta din urmă a devenit primul şef de guvern israelian care se întâlneşte cu preşedintele turc după 15 ani.

Benjamin Netanyahu a fost însărcinat cu formarea unui nou guvern după alegerile legislative de la 1 noiembrie din Israel, la care partidul său Likud s-a clasat pe primul loc.

BVB | Știri BVB
FARMACEUTICA REMEDIA SA (RMAH) (17/12/2025)

Document informare - atribuire actiuni gratuite catre angajati si management

CONPET SA (COTE) (17/12/2025)

Tranzactii - art. 19 Regulamentul (UE) nr. 596/2014

AAGES S.A. (AAG) (17/12/2025)

Hotarari CA din 17.12.2025

CASA DE BUCOVINA-CLUB DE MUNTE (BCM) (17/12/2025)

Finalizare procedura de vanzare a unor imobile detinute de societate