Sanatate

Bilanţul deceselor provocate de Covid-19 în Wuhan, revizuit în creştere cu 50%, de la 2.579 la 3.869

Grupul de lucru pentru prevenire şi control din Wuhan a revizuit rata deceselor  în creștere cu 50%, de la 2.579 la 3.869, potrivit The Guardian. Cifra actualizată vine după săptămâni de scepticism cu privire la numărul de decese raportat, deoarece alte țări au văzut că decesele depasesc 10.000.

Agenția a spus că motivele revizuirii includ adăugarea numărului de pacienți incapabili să ajungă la spitale, raportări tardive, greșite sau duble, precum și dificultăți de cumulare a datelor primite de la spitale private, de campanie şi alte unităţi medicale care au îngrijit astfel de pacienţi.

„Viața și oamenii sunt primordiali. Fiecare pierdere în timpul epidemiei nu este trista doar pentru familie, ci și pentru oraș. Am dori să le transmitem sincere condoleante familiilor celor care au murit în timpul epidemiei, precum și tovarășilor noștri și personalului medical care și-a sacrificat viața ”, a transmis agentia

La nivel mondial, de la depistarea coronavirusului la finalul anului 2019, în Wuhan, au fost înregistrate peste 2,1 milioane de cazuri de îmbolnăvire şi mai mult de 141.000 de decese.

Articole recente

Topul celor mai bune orașe pentru Generația Z 

Bangkok, Thailanda, este orașul numărul 1 pentru Generația Z, în parte datorită scorurilor sale ridicate…

3 ore ago

Canada a eliminat multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA

Canada a eliminat vineri multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA, marcând un pas semnificativ…

4 ore ago

Cancelarul Merz, despre un acord de pace în Ucraina: Suntem la o distanţă de 10 kilometri şi am parcurs, poate, primii 200 de metri

Cancelarul german Friedrich Merz a descris eforturile de a ajunge la un acord de pace…

4 ore ago

Muncitorii străini au impulsionat economia zonei euro, afirmă Christine Lagarde

Preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a declarat sâmbătă, la simpozionul anual al Rezervei Federale…

4 ore ago

În spatele importurilor masive de petrol rusesc ale Indiei: cel mai bogat om din Asia (Al Jazeera)

Importurile de țiței rusesc ale Reliance au crescut de la 3% înainte de războiul din…

5 ore ago

Un atac cu drone ucrainene provoacă un incendiu și reducerea capacității centralei nucleare rusești de la Kursk

Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu de scurtă durată la centrala nucleară…

5 ore ago

This website uses cookies.

Read More