Companiile românești pot obține profituri de până la 250 milioane de euro anual dacă ducem la capăt Coridorul Vertical, anunţă ministrul Energiei Bogdan Ivan.

Acesta a scris: “Astăzi, la Washington, D.C., am semnat, în numele României, declarația comună pentru consolidarea securității aprovizionării cu gaze naturale în Europa Centrală și de Est, în cadrul Transatlantic Gas Security Summit, găzduit de Donald J. Trump Institute of Peace.
Asta înseamnă:
✅ rute și surse mai diverse de aprovizionare
✅ interconectări regionale mai puternice
✅ cooperare transatlantică mai solidă
Declarația stabilește următoarele direcții: utilizarea la maximum a infrastructurii existente, extinderea interconectărilor regionale, dezvoltarea proiectelor LNG, creșterea transparenței și integrarea piețelor de gaze din regiune.
Vulnerabilitățile din 2006, 2009, 2014 și după 2022 au arătat că dependența de o singură sursă nu este o opțiune. Diversificarea rutelor și integrarea regională înseamnă stabilitate economică și putere de negociere mai mare.
România își asumă un rol activ în această construcție regională. Securitatea energetică înseamnă competitivitate și stabilitate economică, precum și independență strategică”.
Coridorul Vertical de gaze, inițiat de Transgaz, este o infrastructură de interconectare a sistemelor naționale de transport gaze din Europa de Sud-Est, care permite: transportul gazelor din Grecia (inclusiv LNG din terminalele din Marea Egee) către Europa Centrală, diversificarea surselor de aprovizionare. reducerea dependenței de gazul rusesc, creșterea securității energetice regionale.