International

Boris Johnson: Rusia plănuieşte cel mai mare război din Europa de după 1945

Premierul britanic Boris Johnson a declarat că toate semnele arată că Rusia plănuiepte „cel mai mare război din Europa de după 1945, relatează bbc.com, potrivit news.ro.

„Toate semnele arată că planul a început deja în anumite privinţe”, a afirmat Johnson într-un interviu pentru BBC.

Informaţiile din ultimele zile sugerează să Rusia intenţionează să lanseze un atac prin care va fi împresurată capitala Ucrainei, Kiev.

„Oamenii trebuie să înţeleagă ce ar însemna asta ca şi costuri în vieţi umane”, a adăugat Johnson.

Întrebat dacă o invazie a Ucrainei de către Rusia este iminentă, britanicul a răspuns: „Mă tem că asta ne arată dovezile”.

El a precizat că preşedintele american Joe Biden le-a spus liderilor occidentali că sunt informaţii că ruşii plănuiesc să intre în Ucraina nu prin est, ci din Belarus, în zona care înconjoară Kievul. „Mă tem să spun că planul pe care îl vedem este pentru ceva ce ar putea fi cel mai mare război din Europa de după 1945”.

Conform celor mai recente estimări, între 169.000 şi 190.000 de soldaţi ruşi sunt masaţi la frontiera cu Ucraina, atât în Rusia cât şi în Belarus. Acestă estimare îi include şi pe rebelii din estul Ucrainei.

Articole recente

Exim Banca Românească prelungește oferta de economisire  cu dobânzi atractive la depozitele în lei și euro

Exim Banca Românească prelungește până la finalul lunii august oferta unică de economisire care permite…

9 ore ago

SUA şi NATO elaborează un nou mecanism de finanţare a armelor americane pentru Ucraina plătite de europeni

Statele Unite şi NATO lucrează la un nou mecanism de furnizare de echipamente militare americane…

9 ore ago

DNSC avertizează asupra unui val de înșelătorii online în care este folosită imaginea economistului Adrian Negrescu

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează asupra unui val de înșelătorii online în care…

9 ore ago

Adrian Țuțuianu – secretar de stat în cadrul SGG; Dan Reșitnec – secretar general adjunct al Guvernului

Adrian Țuțuianu (PSD) a fost numit vineri în funcția de secretar de stat în cadrul…

9 ore ago

Un grup de acționari ai Fondului Proprietatea solicită convocarea AGA pentru anularea actualului proces de selecție a administratorului

Un grup de acționari ai Fondului Proprietatea, care dețin împreună 5,27% din capitalul social, solicită…

9 ore ago

This website uses cookies.

Read More