Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzBRD estimează că va plăti între 100 și 120 milioane de lei taxa pe bănci în 2024, potrivit lui Etienne Jean LOULERGUE, Deputy CEO coordonator al polului financiar BRD.
Această taxă se va plăti suplimentar față de impozitul pe profit.
Un impozit de 2% pe cifra de afaceri a băncilor, definită conform FINREP, va aduce venituri suplimentare la buget de maximum un miliard de lei.
Având în vedere rezultatele anului, precum și traiectoria estimată a adecvării capitalului, Consiliul de Administrație al BRD a decis să propună un dividend corespunzător unei rate de distribuire de 60% din profitul net al Băncii aferent anului 2023 (dividend brut de 1,4070 RON / acțiune), sub rezerva votului favorabil al Adunării Generale Anuale a Acționarilor din 25 Aprilie 2024, a arătat banca.
Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a declarat duminică că este ”încrezător” că planul tarifar al preşedintelui…
Componenta de încetinire economică este o realitate cel puţin până în vara anului viitor, a…
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, că trebuie crescută vârsta de pensionare, la toate categoriile,…
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, în privinţa reformei în administraţia publică locală că, din…
Deficitul bugetar nu poate fi mai mic de 8% în acest an, perioada de reducere…
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, în legătură cu proiectele PSD de eliminare a CASS…
This website uses cookies.
Read More