Update articol:

Călin Georgescu își încheie „implicarea activă în viața politică”: „Aleg să fiu, de acum înainte, un observator pasiv al vieții publice și sociale”

Călin Georgescu își încheie „implicarea activă în viața politică”: „Aleg să fiu, de acum înainte, un observator pasiv al vieții publice și sociale”
 - poza 1

Călin Georgescu a declarat, într-un mesaj video postat luni seară pe pagina de YouTube a postului Realitatea, că își concentrează „acum toată atenția și energia asupra familiei” sale, despre care spune că „are nevoie de liniște și mai ales de sănătate după această perioadă intensă și tumultuoasă”, potrivit Hotnews.

Călin Georgescu le-a mulțumit celor care l-au „susținut”, dar și celor care „au fost contra” sa, „pentru că asta este valoarea democrației”, și a anunțat că își încheie „implicarea activă în procesul politic”.

„Alegerile pentru funcția de Președinte al României din 2025 s-au încheiat. Odată cu acestea, am ales să închei și implicarea mea activă în procesul politic, considerând că această etapă a mișcării suveraniste s-a încheiat din punctul meu de vedere. Vreau să subliniez că această alegere este una personală și nu implică nicio judecată asupra celor care continuă să susțină această cauză. Aleg să fiu, de acum înainte, un observator pasiv al vieții publice și sociale. Nu este o renunțare, ci o alegere responsabilă, făcută cu respect față de popor și cu înțelegere față de situația actuală”, a continuat Călin Georgescu.

El a spus că rămâne „în afara oricărei structuri de partid”: “Nu fac parte din niciun partid politic, parlamentar sau neparlamentar, și nu sunt afiliat politic în niciun fel. Aleg să îmi păstrez o poziție neutră și echidistantă, fără apartenențe politice. Nu doresc să ocup nicio funcție în statul român în actuala situație. Nu am intenția de a prelua conducerea vreunui partid politic și nu voi da curs unor astfel de propuneri. Nu urmăresc să creez o platformă politică și nu intenționez să înființez un partid”.

 

 

BVB | Știri BVB
BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (23/01/2026)

Conditii derulare etapa exercitare drept preferinta majorare capital social

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (23/01/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGEA 12(13).02.2026

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (23/01/2026)

Renuntare la numire in functia de director al SAI Muntenia Invest SA

ROCA INDUSTRY HOLDINGROCK1 S.A. (ROC1) (23/01/2026)

Convocare AGEA pentru data de 26 februarie 2026

SOCEP S.A. (SOCP) (23/01/2026)

Calendar financiar 2026