Update articol:

Canada “nu va face parte niciodată din Statele Unite”, afirmă noul premier Mark Carney

Canada “nu va face parte niciodată din Statele Unite”, afirmă noul premier Mark Carney
 - poza 1

Canada “nu va face parte niciodată din Statele Unite”, a afirmat vineri noul premier canadian Mark Carney, în cadrul primului său discurs oficial într-o ţară tulburată în faţa ameninţărilor lansate de puternicul său vecin american, relatează AFP.

“Nu vom face niciodată, niciodată, în niciun fel parte din Statele Unite”, a declarat el, ca răspuns la aluziile repetate ale preşedintelui Donald Trump privind posibilitatea de a face din Canada al 51-lea stat american. Carney a precizat că respectă Statele Unite şi caută modalităţi de a “lucra cu” preşedintele american Donald Trump.

Mark Carney a fost învestit oficial vineri prim-ministru al Canadei, ceea ce îl pune în poziţia de a lupta împotriva taxelor vamale impuse de preşedintele american Donald Trump care riscă să afecteze puternic economia canadiană, notează Reuters, potrivit Agerpres.

Donald Trump a reluat miercuri ameninţările la adresa suveranităţii Canadei, insistând asupra anexării şi afirmând că graniţa stabilită cu mai bine de 150 de ani în urmă între cele două ţări este o linie “artificială”.

BVB | Știri BVB
SINTEZA S.A. (STZ) (19/11/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (19/11/2025)

Semnarea unui contract semnificativ

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (19/11/2025)

Initierea procedurilor privind Oferta Publica de Cumparare

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (19/11/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

MECANICA CEAHLAU (MECF) (19/11/2025)

Numire Presedinte Consiliul de Administratie