International

CE a aprobat ajutorul de stat de 99,5 milioane euro pentru noua fabrică Nokian Tyres din România

Comisia Europeană a anunţat marţi că a aprobat, în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat, o măsură de ajutor în valoare de 99,5 milioane de euro (495,2 milioane lei) notificată de România în favoarea Nokian Tyres, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar, potrivit Agerpres.

Ajutorul va sprijini înfiinţarea în Oradea a unei noi fabrici cu zero emisii de dioxid de carbon destinată producţiei de anvelope pentru autoturisme. Măsura va contribui la obiectivele strategice ale UE legate de crearea de locuri de muncă, dezvoltarea regională şi tranziţia verde a economiei regionale.

România a notificat Comisiei planul său de a sprijini Nokian Tyres să înfiinţeze o nouă fabrică de anvelope cu zero emisii de dioxid de carbon în Oradea, judeţul Bihor (regiunea Nord-Vest). În cadrul măsurii, ajutorul se va acorda sub formă unui grant direct. Ajutorul va avea o valoare de aproximativ 99,5 milioane euro (495,2 milioane lei). Investiţia este estimată la aproximativ 650 de milioane euro.

Se preconizează că fabrica va avea o capacitate de producţie de aproximativ 6 milioane de unităţi pe an. Proiectul va crea circa 500 de locuri de muncă directe, precum şi alte locuri de muncă indirecte. Se preconizează totodată că proiectul va aduce beneficii în materie de sustenabilitate, întrucât urmăreşte înfiinţarea primei fabrici de anvelope cu zero emisii de dioxid de carbon din lume. Fabrica va fi situată în Oradea, o zonă eligibilă pentru ajutor regional în temeiul articolului 107 alineatul (3) litera (a) din Tratatul privind funcţionarea UE (“TFUE”).

Comisia a evaluat măsura în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat, în special al articolului 107 alineatul (3) litera (a) din TFUE, care permite statelor membre să promoveze dezvoltarea economică a celor mai defavorizate zone ale UE, precum şi în temeiul Orientărilor privind ajutoarele de stat regionale din 2021.

Potrivit comunicatului, Comisia a constatat că măsura va contribui la crearea de locuri de muncă, la dezvoltarea economică şi la competitivitatea unei zone defavorizate. De asemenea, ajutorul are un efect stimulativ, deoarece beneficiarul nu ar fi realizat proiectul în absenţa sprijinului public, măsura are un impact limitat asupra concurenţei şi a schimburilor comerciale în cadrul UE.

În special, măsura este necesară şi adecvată pentru înfiinţarea noii fabrici a Nokian Tyres, contribuind în acelaşi timp la dezvoltarea regională, iar ajutorul este proporţional şi limitat la minimumul necesar pentru a atrage investiţia în Oradea, susţine forul comunitar. Acesta nu va depăşi valoarea maximă permisă a ajutorului pentru proiect, calculată pe baza hărţii ajutoarelor regionale a României.

Având în vedere aceste considerente, Comisia a anunţat că aprobat măsura notificată de România în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat.

“Această măsură în valoare de 99,5 milioane euro va permite României să sprijine înfiinţarea unei noi fabrici de anvelope cu zero emisii de CO2 în Oradea. Se preconizează că proiectul va reprezenta o premieră la nivel mondial şi va contribui la competitivitatea şi tranziţia verde în această zonă”, a afirmat Margrethe Vestager, vicepreşedintele executiv responsabil cu politica în domeniul concurenţei.

Articole recente

Trump: Consiliul Fed ar trebui să preia controlul, dacă Powell nu reduce ratele dobânzilor

Preşedintele SUA, Donald Trump, a îndemnat vineri Consiliul Rezervei Federale americane să preia controlul, dacă…

59 de minute ago

Finlanda restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcoli

Noua legislaţie care restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcolile finlandeze a intrat în vigoare vineri,…

o oră ago

Putin reiterează că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar speră că negocierile de pace vor continua

Președintele rus Vladimir Putin a reiterat vineri că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar…

o oră ago

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat 73 de decrete de pensionare pentru magistraţi; printre aceştia se numără preşedinta ICCJ

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat vineri decretele de pensionare pentru 73 de magistraţi, printre care…

o oră ago

Operaţiunea “Cuibul cu Fantome”: ANAF controlează firmele care împart sediul cu alte zeci sau sute de societăţi

Direcţia Generală Antifraudă Fiscală a demarat în aceste zile Operaţiunea "Cuibul cu Fantome", care presupune…

o oră ago

Insolvențele în București au crescut cu 32% – Risco

Conform platformei de analiză financiară RisCo.ro, în perioada august 2024 - iulie 2025 au fost…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More