Update articol:

Ciolacu – întâlnire cu Elena Lasconi: Am discutat despre o majoritate parlamentară pro-europeană

Ciolacu – întâlnire cu Elena Lasconi: Am discutat despre o majoritate parlamentară pro-europeană
 - poza 1

Premierul Marcel Ciolacu a anunţat că a avut marţi o întâlnire cu preşedinta USR, Elena Lasconi, candidat în turul doi al alegerilor prezidenţiale, cu care a discutat despre o majoritate parlamentară pro-europeană şi despre soluţiile pentru a putea realiza o guvernare care să susţină aceleaşi valori.

“Am avut, astăzi, o întâlnire cu doamna Elena Lasconi, candidatul USR ajuns în turul doi al alegerilor prezidenţiale, cu care am discutat despre o majoritate parlamentară pro-europeană şi despre soluţiile pentru a putea realiza o guvernare care să susţină aceleaşi valori”, a scris Ciolacu pe Facebook, potrivit Agerpres.

El a adăugat că se va întâlni şi cu liderii celorlalte formaţiuni politice care au anunţat deja că doresc să facă parte dintr-o formulă de guvernare care să continue dezvoltarea României folosind bani europeni.

“Este esenţial să păstrăm direcţia actuală a României: alături de Uniunea Europeană, NATO şi în spaţiul Schengen. I-am spus doamnei Lasconi ceea ce le voi spune tuturor liderilor politici cu care urmează să discut – şi anume că voi căuta să aplic mesajul transmis de români în alegeri: drumul european al ţării noastre trebuie să continue doar apărând mult mai hotărât valorile tradiţionale, identitatea naţională şi credinţa acestui neam”, a afirmat acesta.

BVB | Știri BVB
SIMTEL TEAM (SMTL) (30/01/2026)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) - 2025

PROMATERIS S.A. (PPL) (30/01/2026)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) pentru semestrul II 2025

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (30/01/2026)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S2 2025

ELECTROAPARATAJ S.A. (ELJ) (30/01/2026)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S2 2025

CRIS-TIM FAMILY HOLDING (CFH) (30/01/2026)

Convocare AGOA din data de 09/10.03.2026