Update articol:

Ciolacu: Intenţia clară a Guvernului este ca salariul minim să crească la 3.700 de lei

Ciolacu: Intenţia clară a Guvernului este ca salariul minim să crească la 3.700 de lei
 - poza 1

Premierul Marcel Ciolacu a declarat marţi că “intenţia clară” a Guvernului este ca salariul minim să crească la 3.700 de lei.

Prezent la Braşov, unde s-a desfăşurat o şedinţă extraordinară de Guvern, premierul a fost întrebat de jurnalişti ce se întâmplă din luna iulie când expiră facilitatea de 200 lei din salariul minim scutiţi de taxe şi dacă această măsură va fi prelungită.

“Haideţi mai întâi să avem întâlnirea cu partenerii sociali, atât cu sindicatele, cât şi cu patronatele şi, ca de fiecare dată, vom veni şi vă vom informa”, a spus Ciolacu, potrivit Agerpres.

De asemenea, premierul a fost întrebat dacă există posibilitatea ca salariul minim să crească din toamnă şi nu în luna iulie.

“În acest moment, intenţia clară a Guvernului este ca salariul minim să crească la 3.700”, a precizat Ciolacu.

BVB | Știri BVB
PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (02/02/2026)

Modificare in Componenta Consiliului de Administratie

AGRICOVER HOLDING- Bonds 2026 (AGV26E) (02/02/2026)

Rambursare principal si plata dobanda

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (02/02/2026)

Demersuri privind vanzarea masinilor de injectie mase plastice

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (02/02/2026)

Autorizare A.S.F. reducere capital social

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (02/02/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie