Update articol:

Cîţu avertizează: România s-a împrumutat ieri la 6,09%, cea mai mare dobandă din 2013 şi până acum

Florin Citu

Preşedintele PNL Cîţu a avertizat în această dimineaţă că România la o dobandă foarte mare.

“Atenţie la economie. Fără economie puternică suntem vulnerabili. România  s-a împrumutat ieri la 6,09%, cea mai mare dobandă din 24.01. 2013 şi până acum”, scrie Florin Cîţu.

Preşedintele PNL, Florin Cîţu a declarat, miercuri, la Senat, că, după ce s-a uitat la primele două luni de zile ale acestui an, gestionarea economiei este suboptimală.

“Nu vreau să critic pe nimeni, nici să arăt cu degetul, dar uitându-mă la primele două luni ale acestui an, gestionarea economiei este suboptimală”, a spus preşeidntele PNL.

”M-am uitat la execuţia bugetară, am avut ceva venituri în plus şi, totuşi, avem un deficit în prima lună, mai puţini bani alocaţi la investiţii, mai puţin TVA rambursabil pentru companii. Arată clar o administrare suboptimală şi, repet, nu vreau să arăt cu degetul sau să critic pe cineva, dar se poate face mai bine, pentru că ai nevoie de o economie puternică în această perioadă pentru investiţii”, a spus preşedintele PNL.

Cîţu avertizează: România s-a împrumutat ieri la 6,09%, cea mai mare dobandă din 2013 şi până acum
 - poza 2

BVB | Știri BVB
BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (17/02/2026)

Disponibilitate raport financiar preliminar 2025 si detalii videoconferinta

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (17/02/2026)

Inregistrarea diminuarii capitalului social la Depozitarul Central

LION CAPITAL S.A. (LION) (17/02/2026)

Metode de evaluare active financiare

ROPHARMA SA (RPH) (17/02/2026)

Hotarari AGA O 17.02.2026