Categories: AgriculturăPolitica

Ciucă: Alocăm 450 de milioane de lei pentru susţinerea fermierilor afectaţi de pandemia de COVID-19

Premierul Nicolae Ciucă a anunţat, joi, că Guvernul va aloca 450 de milioane de lei pentru sprijinirea fermierilor afectaţi de pandemia de COVID-19.

“În ceea ce priveşte importanţa pe care o asigurăm şi pe care o acordăm domeniului agricol, pentru susţinerea fermierilor, astăzi alocăm 450 de milioane de lei, sumă de care vor beneficia 95.000 de fermieri care au fost afectaţi de efectele pandemiei de COVID-19”, a precizat Ciucă la începutul şedinţei Executivului, potrivit Agerpres.

El a spus că fermierii aşteaptă acest sprijin, scopul fiind redresarea agriculturii şi a industriei alimentare româneşti.

“Este un sprijin pe care fermierii îl aşteaptă şi prin care noi sperăm să contribuim la tot ceea ce înseamnă redresarea agriculturii româneşti, redresarea producţiei în fermele româneşti. Am discutat acest aspect şi ieri cu domnul ministru în timp ce am vizitat o investiţie în domeniul de prelucrare a legumelor la Oradea şi vom continuat ca, pe baza bunelor practici, să dezvoltăm astfel de pachete de măsuri şi să continuăm să sprijinim agricultura şi industria alimentară din România”, a adăugat prim-ministrul.

Articole recente

FMI se aşteaptă la o creştere graduală a economiei României şi la reducerea inflaţiei până la finalul lui 2026

Economia României ar urma să crească gradual, pe fondul necesarei consolidări fiscale, care este esenţială…

o oră ago

Schimbări importante la impozitele pe clădiri, terenuri și mijloace de transport – majorări semnificative și facilități eliminate 

Diana Coroabă, Partener PwC România, Ana Maria Iordache, Partener D&B David și Baias, Anca Lungeanu, Senior Manager…

2 ore ago

Luxul scapă, salamul plătește: Noua strategie ANAF împotriva firmelor din România

Noua conducere ANAF a început în forță. Doar că forța asta s-a prăbușit spectaculos într-o…

2 ore ago

Ziua Gazistului – Respect pentru tradiție, încredere în viitor

În fiecare an, a doua zi de vineri din luna septembrie, consacrată ca Ziua Gazistului,…

2 ore ago

Ministrul Sănătăţii: Nu voi fi de acord niciodată cu vaccinarea obligatorie; oamenii au dreptul să aleagă dacă folosesc sau nu un tratament medical

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, afirmă că niciodată nu va fi de acord cu vaccinarea obligatorie.…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More