Burse/Investitii

Claudiu Doroș a cumpărat acțiuni SIF Moldova de 47.500 de euro, în Ajunul Crăciunului

Claudiu Doroș, directorul general al SIF2 Moldova, a cumpărat, pe 24 decembrie, 184.134 de acțiuni SIF2, la prețuri de 1,068 lei/titlu și 1,2 lei/titlu, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București.

În total, domnul Doroș a plătit 220.868 lei (aproximativ 47.500 euro) pentru pachetul achiziționat.

Bursa de Valori București a înregistrat scăderi puternice de pe 19 pe 21 decembrie, după ce autoritățile au anunțat măsuri fiscale cu efecte negative pentru sectorul energetic și cel bancar, puternic reprezentate la BVB.

Și Costel Ceocea, președintele SIF Moldova, a raportat,  că a cumpărat, pe 19 deccembrie, 500.103 acțiuni Banca Transilvania (TLV), pentru aproximativ 206.000 euro.

Articole recente

Ministrul Finanţelor: Nu dorim să complicăm viaţa antreprenorilor, ci dimpotrivă, să creăm un scut pentru business-ul corect

Corecţiile care vor fi aduse prin al doilea pachet de măsuri sunt necesare pentru a…

5 minute ago

Ministerul Energiei publică o formă revizuită a proiectului de Ordonanță de urgență a Guvernului privind înființarea CRISCE

Ministerul Energiei publică o formă revizuită a proiectului de Ordonanță de urgență a Guvernului privind…

28 de minute ago

FSB împiedică a doua tentativă de atac terorist asupra Podului Crimeea de la începutul anului – TASS

*  Potrivit agenţiei ruse TASS, serviciile speciale ucrainene au încercat să folosească mașini încărcate cu…

44 de minute ago

Resursele de petrol descoperite și recuperabile au crescut cu 5 miliarde de barili, în ciuda creșterii producției în 2024 – Rystad Energy

Resursele globale de petrol recuperabile au înregistrat o creștere netă în ciuda producției, impulsionate de…

2 ore ago

Indicatorul de Încredere Macroeconomică CFA: În continuare, condiții de recesiune

În continuare, nivelul Indicatorului de Încredere Macroeconomică (publicat de CFA) și ambele sale componente indică…

2 ore ago

Oana Ţoiu: E o mare diferenţă între negocieri sub drone şi negocieri care se poartă cu încetarea focului

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, afirmă că este o mare diferenţă între negocieri care se…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More