Update articol:

Comisia Europeană a aprobat tranzacţia prin care Arcelik preia afacerile Whirlpool din Europa

Arcelik

Comisia Europeană a aprobat tranzacţia prin care producătorul turc de electrocasnice Arcelik va prelua afacerile Whirlpool din Europa, transmite Reuters.

“Comisia Europeană a ajuns la concluzia că tranzacţia nu ridică probleme de concurenţă, ţinând cont în special de prezenţa furnizorilor alternativi în ţările din Spaţiul Economic European (EEA) unde ambele părţi sunt active”, se arată într-un comunicat al Executivului european.

Conform acordului anunţat în ianuarie, companiile vor înfiinţa o nouă entitate, alcătuită din diviziile europene ale Arcelik care produc aparate de uz casnic de mici şi de mari dimensiuni, precum şi divizia de produse electronice de consum a Whirlpool din Europa.

Whirlpool va deţine 25% din această nouă entitate, în timp ce Arcelik va avea o participaţie de 75%.

În 11 octombrie, autorităţile de reglementare din Marea Britanie au anunţat o investigaţie aprofundată a tranzacţiei. Dacă acordul va fi realizat, noua entitate ar fi cel mai mare furnizor de maşini de spălat vase, uscătoare de haine şi maşini de spălat, aparatură de gătit din Regatul Unit, a estimat Autoritatea pentru concurenţă (CMA).

Printre brandurile Whirlpool se află Ariston, Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Bauknecht, Polar şi Laden, iar printre cele ale Arcelik – Arctic, Beko, Blomberg, Altus, Grundig, Flavel, Leisure, Zenith şi Elektrabregenz.

BVB | Știri BVB

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (01/09/2025)

Erata rapoarte curente din data de 27.08.2025

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (01/09/2025)

Convocare AGOA & AGEA 15.10.2025

SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) (01/09/2025)

Republicare raport S1 2025 ca urmare a unor erori materiale

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (01/09/2025)

Intentie lansare program oferta publica de cumparare pana la 20% din capital

SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) (01/09/2025)

Demisie membru Consiliu de Administratie