Aparare

Comisia Europeană propune un fond pentru mobilizarea a aproximativ 800 de miliarde de euro în domeniul apărării

Președinta Comisiei Europene (CE), Ursula von der Leyen, a propus marți un nou fond care ar putea mobiliza aproape 800 de miliarde de euro pentru investiții în domeniul apărării în Uniunea Europeană, inclusiv pentru ajutorul militar destinat Ucrainei, informează dpa.

‘Trăim vremuri dintre cele mai importante și periculoase’, le-a declarat Von der Leyen jurnaliștilor de la Bruxelles.

Presiunea asupra UE pentru a crește semnificativ cheltuielile de apărare și ajutorul acordat Ucrainei s-a intensificat după ce administrația președintelui american Donald Trump a anunțat luni că va suspenda temporar ajutorul militar destinat Ucrainei.

‘Acesta este momentul Europei și trebuie să fim la înălțimea lui’, a afirmat președinta CE.

Banii urmează să fie cheltuiți pentru sprijinirea Ucrainei și pentru a ‘asuma mai multă responsabilitate pentru propria noastră securitate europeană’, a spus ea.

‘Suntem într-o eră a reînarmării, iar Europa este pregătită să își sporească masiv cheltuielile pentru apărare’, a mai declarat președinta executivului european.

CE urmează să acorde împrumuturi în valoare de 150 de miliarde de euro pentru a fi utilizate pentru apărarea aeriană și antirachetă, sisteme de artilerie, rachete și muniție, drone și sisteme anti-drone, precum și pentru a răspunde altor nevoi, de la securitatea cibernetică la mobilitatea militară, a spus Von der Leyen.

‘Cu acest echipament, statele membre își pot spori masiv sprijinul pentru Ucraina’, a mai afirmat ea.

Von der Leyen speră că, împreună cu capitalul privat și finanțarea suplimentară pentru Banca Europeană de Investiții, propunerea sa ar putea mobiliza aproape 800 de miliarde de euro pentru apărare.

Noul fond face parte dintr-o propunere prezentată de Ursula von der Leyen statelor membre înaintea summitul special al liderilor UE, care va avea loc joi la Bruxelles.

În planul său de reînarmare a UE, președinta CE a propus, de asemenea, să acorde statelor membre mai multă marjă de libertate în respectarea regulilor, de obicei stricte, ale UE privind datoria și deficitul în privința cheltuielilor destinate apărării, precum și posibilitatea realocării fondurilor de dezvoltare regională disponibile pentru investiții militare. (AGERPRES)

Articole recente

Ministrul Muncii trimite Corpul de control la ANPIS

Ministrul Muncii, Petre Florin Manole, a dispus Corpului de control să demareze, luni, o anchetă…

40 de minute ago

Grecia cere ajutorul UE pentru stingerea incendiilor de vegetaţie

Guvernul Greciei a cerut ajutor prin Mecanismul de Protecţie Civilă al Uniunii Europene pentru stingerea…

55 de minute ago

Allianz Life anunţă un atac cibernetic major: Datele personale ale majorităţii clienţilor, furate

Compania americană de asigurări Allianz Life a confirmat sâmbătă că hackerii au furat informaţii personale…

2 ore ago

Vicepremierul Dragoş Anastasiu susţine duminică o conferinţă de presă, în contextul scandalului legat de mita dată timp de opt ani unui funcţionar ANAF

Vicepremierul Dragoş Anastasiu susţine duminică, de la ora 17.00, o conferinţă de presă, în contextul…

3 ore ago

Qatarul ameninţă că va întrerupe exporturile de gaze LNG în UE, din cauza legii privind sustenabilitatea

Qatarul a ameninţat că va întrerupe livrările de gaze naturale lichefiate (LNG) către Uniunea Europeană,…

3 ore ago

Ursula von der Leyen şi Donald Trump se întâlnesc în Scoţia, pentru discuţii privind un acord comercial UE-SUA

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, urmează să discute duminică, în Scoţia, cu preşedintele…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More