Energie

Complexul Energetic Valea Jiului SA (SCEVJ SA) a înregistrat o pierdere brută de 152.357 mii lei, anul trecut; orice acuzație lansată împotriva conducerii executive actuale riscă să decredibilizeze grav partenerul de dialog social

Pentru anul 2024, Societatea Complexul Energetic Valea Jiului SA (SCEVJ SA) a înregistrat o pierdere brută în valoare de 152.357 mii lei, însă este important de precizat că aproximativ 97% din această pierdere nu se datorează activității curente a societății, ci provine din obligații financiare și provizioane aferente perioadei anterioare preluării activelor de la Societatea Complexul Energetic Hunedoara SA (S CEH SA), în luna octombrie 2023.

Societatea Complexul Energetic Valea Jiului acționează, de facto, ca succesoare a Societății Naționale de Închideri Mine Valea Jiului (SNIMVJ).

Detalierea principalelor componente ale pierderii este următoarea:

  • 9.013 mii lei – dobânzi și penalități de întârziere pentru perioada 2016 –2024, aferente neachitării la termen a obligațiilor fiscale stabilite prin Decizia ANAF nr. 8835/10.04.2024, provenind de la SNIMVJ;
  • 24.888 mii lei – penalități de nedeclarare a obligațiilor de plată la buget aferente plăților compensatorii pentru perioada 2016 –2024, stabilite prin Decizia ANAF nr. 8836/10.04.2024, de asemenea provenind de la SNIMVJ;

În consecință, doar o mică parte din pierderea contabilă reflectă activitatea desfășurată efectiv de S CEVJ SA după preluarea în administrare a activelor, începând cu trimestrul IV 2023.

Compania transmite: “Pentru o viziune și mai clară a contextului economic-financiar, adăugăm datele aferente anului 2023, când S CEVJ SA a înregistrat o pierdere brută de 87.293 mii lei, din care 99,8% provine din activitatea desfășurată de SNIMVJ, astfel:

  • 58.409 mii lei – provizioane constituite pentru principalul debitor, respectiv Complexul Energetic Hunedoara – societate aflată în insolvență, pentru care S CEVJ SA s-a înscris la masa credală în vederea recuperării creanțelor;
  • 27.420 mii lei – provizioane aferente contribuțiilor nedeclarate de SNIMVJ, aflate în litigiu cu ANAF – Direcția Generală de Mari Contribuabili;
  • 1.338 mii lei – pierdere din activitatea de exploatare a SNIMVJ pentru primele nouă luni ale anului 2023. Menționăm că activitatea societății este susținută printr-un ajutor de stat autorizat de Comisia Europeană, conform Deciziei C(2024) 7896 final din 15.11.2024, referitoare la schema de ajutor de stat SA.111282 (2024/NN) – România – Ajutor pentru închiderea minelor din Valea Jiului.

Ajutorul de stat, în valoare totală de 3.930.222 mii lei, este acordat sub formă de granturi pentru finanțarea lucrărilor de închidere și punere în siguranță a extracției de huilă din exploatările miniere Lonea, Lupeni, Livezeni și Vulcan, în perioada trimestrul IV 2023 – 31.12.2027.

Conducerea Complexului Energetic Valea Jiului SA își exercită responsabil mandatul și continuă să acționeze în direcția eficientizării activității, în cadrul unui proces complex, marcat de provocări operaționale, economice și sociale. Acestor provocări, este nedrept și periculos să asociem și atacuri din zona partenerului de dialog social, care a însoțit managementul Societății în toate formulele sale anterioare și prezente, și a participat activ la crearea actualei entități. În aceste condiții, orice acuzație lansată împotriva conducerii executive actuale, care a preluat mandatul la începutul acestui an, riscă să decredibilizeze grav partenerul de dialog social.

Avem convingerea că mesajele publice transmise atât către salariați, cât și către autoritățile statului, trebuie să reflecte o viziune unitară și un parteneriat autentic între administrație și sindicate.onducerea Complexului Energetic Valea Jiului SA își exercită responsabil mandatul și continuă să acționeze în direcția eficientizării activității, în cadrul unui proces complex, marcat de provocări operaționale, economice și sociale. Acestor provocări, este nedrept și periculos să asociem și atacuri din zona partenerului de dialog social, care a însoțit managementul Societății în toate formulele sale anterioare și prezente, și a participat activ la crearea actualei entități. În aceste condiții, orice acuzație lansată împotriva conducerii executive actuale, care a preluat mandatul la începutul acestui an, riscă să decredibilizeze grav partenerul de dialog social”.

Articole recente

Prima reacție a lui Ilie Bolojan în scandalul Dragoș Anastasiu: “Sigur veți avea, până după amiază, o declarație”

Premierul Ilie Bolojan a avut o primă reacție duminică, la câteva zile după ce informații…

44 de minute ago

China publică un plan de acțiune privind IA la câteva zile după SUA, pe fondul intensificării cursei tehnologice globale

Sâmbătă, China a lansat un plan de acțiune global pentru inteligența artificială, care solicită cooperarea…

o oră ago

Palantir se alătură listei celor mai valoroase 20 de companii din SUA, cu o creștere a valorii acțiunilor de peste două ori în 2025

Acțiunile Palantir au crescut cu peste 2% vineri, atingând un nou record. Furnizorul de software…

o oră ago

Comisarii ANPC au dat amenzi de peste 250.000 lei pe litoral, sâmbătă noaptea

Comisarii de la Protecția Consumatorilor au dat amenzi de peste 250.000 de lei în urma…

2 ore ago

Zborurile directe pe ruta Moscova-Phenian au fost reluate după o pauză de câteva decenii

Rusia va lansa, duminică, zborurile comerciale directe pe ruta Moscova-Phenian (capitala Coreei de Nord), au…

2 ore ago

Rusia anulează ‘din motive de securitate’ parada navală de Ziua Flotei

Kremlinul a anunțat duminică, de Ziua Flotei ruse, anularea paradei navale tradiționale de la Sankt…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More