Comunicate de presa

Comunicatul de presă al Ambasadorului Republicii islamice Iran la București cu ocazia aniversării a 120 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre Iran și România

Ambasada Republicii Islamice Iran la București transmite sincerele sale felicitări cu ocazia aniversării a 120 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre Iran și România.

11 iulie 2022 marchează data la care, acum 120 de ani, au fost fost stabilite relațiile diplomatice dintre Iran și România. Noi celebrăm această aniversare remarcând că relațiile diplomatice dintre cele două țări, în ultimii 120 de ani, au fost întotdeauna pașnice, de prietenie, și bazate pe respect reciproc.

Republica Islamică Iran și România sunt două țări cu rădăcini adânci și cu o istorie străveche, cu relații puternice, bazate pe legături istorice și culturale adânc înrădăcinate. Manifestările lor civilizaționale și culturale, dar și personalitățile de renume mondial precum Hafez, Saadi, Ferdowsi, Mihai Eminscu, Lucian Blaga, Nicolae Titulescu, sunt o sursă de mândrie pentru ambele țări.

Relațiile bogate și de lungă durată dintre cele două națiuni sunt motiv de cinste și admirație, ambele țări având o istorie culturală de mare valoare, iar această istorie culturală grandioasă a creat o bază largă pentru dezvoltarea relațiilor dintre cele două țări.

Aprofundarea acestor relații nu este doar în beneficiul celor două națiuni, ci poate fi și un factor important în securitatea, stabilitatea și dezvoltarea unor regiuni precum Asia de Vest, Golful Persic, Marea Caspică și Europa Centrală și de Est, precum și pentru regiunea sensibilă a Balcanilor.

Schimburile continue în diferite domenii între Iran și România, care pot fi sprijinite de elitele și intelectualii celor două țări, pe lângă faptul că poate duce la deschiderea mentalităților și la informarea tinerelor generații iraniene și române de astăzi, poate ajuta, de asemenea, la extinderea relațiilor și în sferele politică și comercială.

Ambasada Republicii Islamice Iran la București își exprimă aprecierea față de eforturile menite să creeze o atmosferă de înțelegere comună și armonie, și urează poporului și Guvernului României sănătate și bunăstare.

Trăiască Iran! Trăiască România!

E.S. Dl. Seyed Hossein Sadat Meidani

Articole recente

Industria din România la începutul erei 5.0 (Andrei Rădulescu)

Autor: Andrei Rădulescu Industria a reprezentat în ultimele decenii ramura motor a economiei, care generează…

o oră ago

Preşedintele Dumei de Stat ruse, în vizită în China, având pe agendă “răspunsul la presiunea sancţiunilor” şi “ingerinţele externe”

Preşedintele Dumei de Stat a Federaţiei Ruse, Veaceslav Volodin, a sosit luni în China, în…

2 ore ago

Patronatele din Construcţii: Probabilitatea unei recesiuni economice va deveni o certitudine dacă sectorul nu va fi tratat cu atenţie

Federaţia Patronatelor Societăţilor din Construcţii (FPSC) îşi exprimă îngrijorarea cu privire la pachetele recente de…

2 ore ago

Safetech Innovations raportează venituri la nivel individual de 26,7 milioane de lei și un profit net de 6 milioane de lei, în primul semestru din 2025

Safetech Innovations (BVB: SAFE), companie românească de securitate cibernetică listată la Bursa de Valori București,…

3 ore ago

ANUNT PRIVIND OFERTA PUBLICA DE CUMPARARE A ACTIUNILOR ARCTIC STREAM S.A. LA PRETUL DE 23 LEI/ACTIUNE

aprobata prin Decizia ASF nr. 807/21.08.2025 Denumirea si sediul social al societatii vizate Societatea vizata…

3 ore ago

This website uses cookies.

Read More