Categories: Fără categorie

Coronavirus: Cele 193 de ţări ale ONU reclamă un “acces echitabil” la “viitoarele vaccinuri”

Cei 193 de membri ai Adunării Generale a ONU au adoptat luni prin consens o rezoluţie reclamând un “acces echitabil” la “viitoarele vaccinuri” împotriva COVID-19 şi subliniind “rolul conducător determinant al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii”, pus sub semnul întrebării de Statele Unite, notează AFP, potrivit Agerpres.

Concentrat pe riposta sanitară, textul, iniţiat de Mexic şi incluzând aprobarea Washingtonului, solicită “întărirea cooperării ştiinţifice internaţionale pentru a combate COVID-19 şi intensificarea coordonării”, inclusiv în sectorul privat.

Apelul la obţinerea de vaccinuri pentru toate ţările intervine într-un context în care numeroase firme farmaceutice şi laboratoare de cercetare s-au lansat în punerea lor la punct. Aceste vaccinuri, considerate cruciale pentru a ajuta la neutralizarea bolii, reprezintă o miză financiară considerabilă.

Rezoluţia îl îndeamnă pe secretarul general al ONU, Antonio Guterres, să se asigure că mijloacele angajate permit “garantarea unui acces şi unei distribuţii corecte, transparente, echitabile, eficiente la instrumentele de prevenire, la testele de laborator, la medicamente şi viitoarele vaccinuri COVID-19”.

Obiectivul trebuie să fie “a le face disponibile pentru cei care au nevoie de acestea, în special în ţările în curs de dezvoltare”, insistă textul, al doilea al Adunării Generale consacrat COVID-19 de la începutul pandemiei.

Cei 193 de membri ai Adunării Generale au adoptat la 3 aprilie prima lor rezoluţie asupra coronavirusului lansând un apel la “cooperare” pentru a lupta mai bine împotriva maladiei.

Articole recente

Vlad Micu a fost numit Director General al INNO Investments S.A.I. S.A., companie a Grupului Banca Transilvania

Vlad Micu a fost numit Director General și Președinte Directorat al INNO Investments S.A.I. S.A.,…

26 de minute ago

Fitch: Majorarea taxelor vamale impusă de SUA nu va duce la modificarea ratingului UE

Majorarea taxelor vamale americane impusă statelor membre ale Uniunii Europene nu va determina imediat o…

35 de minute ago

INVL Renewable Energy Fund I primește o nouă finanțare din partea Kommunalkredit pentru proiecte fotovoltaice în România

INVL Renewable Energy Fund I, un fond de investiții în proiecte de energie regenerabilă, administrat…

2 ore ago

Investițiile ENGIE Romania au depășit 2 miliarde euro, în cei 20 de ani de activitate

Investițiile ENGIE Romania au depășit 2 miliarde euro, în cei 20 de ani de activitate,…

2 ore ago

Consiliul Concurenței anunță că a autorizat condiționat preluarea Telekom Romania Mobile Communications de către Vodafone și a unor active ale companiei de către Digi România

Consiliul Concurenței a autorizat cu condiții tranzacțiile prin care Vodafone România S.A. intenționează să preia…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More