Energie

Cristina Prună, deputat USR: Banii colectați din taxa de 2% vor fi direcționaţi, prin noile modificari aduse la OUG114, către consumatorii vulnerabili

Banii colectați din taxa de 2% vor fi direcționaţi, prin noile modificări aduse la OUG114, către consumatorii vulnerabili, ne-a declarat  Cristina Prună, deputat USR, adăugând: “Am avut o discuție la guvern cu reprezentanții PNL și am agreat ca banii colectați din taxa de 2% să fie direcționaţi, prin noile modificări aduse la OUG114, către consumatorii vulnerabili. ANRE nu are ce face cu acești bani, inclusiv oficiali ai instituției admiţând acest lucru. Noi, USR, ne dorim ca legislația și instrumentele destinate consumatorilor vulnerabili să fie gata pana la 1 iulie”.

Autorităţile doresc trecerea departamentului  de eficienţă energetică de la ANRE la Ministerul Economiei și se discuta şi ca cei 2% să fie încasaţi de minister.

Sursele noastre spun că conducerea ANRE încă nu au fost consultată despre acest subiect: “Dacă o fac prin lege/asumare este infrigement pentru că se umblă la legea lor de organizare și deci vorbim de ingerinţă în autonomia autorității”.

Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) a colectat până în prezent 606 milioane de lei din contribuţia de 2% din cifra de afaceri a companiilor energetice, instituită prin OUG 114/2018, a declarat, recent, preşedintele instituţiei, Dumitru Chiriţă.

“ANRE are în cont, până în momentul de faţă, 606 milioane de lei din contribuţia de 2%. Aceste sume vor fi utilizate, potrivit legii, pentru organizarea şi funcţionarea ANRE. Banii nu pot fi folosiţi în alte scopuri”, a precizat Chiriţă.

Articole recente

Poate exista prosperitate fără educație financiară? Cum eliminăm inegalitățile economice printr-o abordare sistemică  (analiză ISF)

Valentin Ionescu (foto stânga), Președintele Institutului de Studii Financiare (ISF) și Ieronim Ștefan (dreapta), coordonatorul…

2 ore ago

Foto și video de la erupția vulcanului Klyuchevskoy

 Serviciul Geofizic al Academiei Ruse de Științe a publicat pe canalul său de Telegram foto…

2 ore ago

Robert Cosmin Pană, numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un mandat de patru ani

Robert Cosmin Până a fost  numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un…

2 ore ago

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă care va transporta apă desalinizată către sudul Fâşiei Gaza

Emiratele Arabe Unite (EAU) vor începe, cu acordul Israelului, construcţia unei conducte importante ce va…

4 ore ago

Nicușor Dan spune că vizita în SUA ar putea fi la începutul anului viitor: Trebuie pregătită foarte bine

Președintele Nicușor Dan a anunțat, miercuri, că vizita sa oficială în Statele Unite ale Americii…

4 ore ago

Economia Germaniei în stagnare în semestrul I; după doi ani de ajustare, economia Germaniei va reveni pe creștere începând cu 2025 (Andrei Rădulescu)

de Andrei Rădulescu Destatis a publicat astăzi estimările preliminare cu privire la evoluția economiei Germaniei…

4 ore ago

This website uses cookies.

Read More