Update articol:

Croaţia investeşte 180 milioane de euro pentru majorarea capacităţilor de gaze

tevi gaze

Croaţia va investi 180 de milioane de euro (182,32 milioane de dolari) pentru a construi un nou gazoduct şi pentru a majora semnificativ capacitatea terminalului său de gaze naturale lichefiate (GNL), în încercarea de a-şi asigura livrările de gaze, a anunţat Executivul de la Zagreb, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Ţările europene, puternic dependente de gazele ruseşti, încearcă să-şi diversifice sursele de aprovizionare, în urma invadării Ucrainei de către Moscova.

Un nou gazoduct, al cărui cost este estimat la 155 milioane de euro, va lega oraşele Zlobin şi Bosiljevo, în nord-vestul ţării. Capacitatea GNL în insula KrK de la Marea Adriatică va creşte la 6,1 miliarde metri cubi (bcm) de gaz anual, de la 2,6 miliarde bcm.

Guvernul a luat o decizie strategică privind asigurarea livrărilor de gaze, poziţionând-se ca lider energetic în regiune, a declarat ministrul Energiei, Davor Filipovic, conform agenţiei croate de presă Hina.

Executivul va folosi fondurile europene şi bani de la buget pentru a finanţa proiectele, a adăugat Filipovic.

Terminalul plutitor de GNL din Krk, care a devenit operaţional în ianuarie 2021, diversifică aprovizionarea pentru Croaţia, dar şi pentru alte state din centrul Europei, inclusiv Ungaria.

BVB | Știri BVB
EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (30/10/2025)

Incasare integrala a creantei asupra societatii Vastex S.A.

SIMTEL TEAM (SMTL) (30/10/2025)

Raport voluntar privind tranzactiile cu partile afiliate

CONPET SA (COTE) (30/10/2025)

Completarea ordinii de zi a AGOA din data de 14(17).11.2025

PREFAB SA (PREH) (30/10/2025)

Convocare AGA O & E 04/05.12.2025

ALRO S.A. (ALR) (30/10/2025)

Convocare AGAE 4/5 decembrie 2025