Real Estate

Cu aproape 20% mai multe locuințe vândute în Capitală în ultima lună a anului 2024 față de luna precedentă (North Bucharest Investments)

Datele oficiale furnizate de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) arată că, în luna decembrie a anului 2024, s-au vândut în Capitală cu 18,7% mai multe locuințe față de luna noiembrie, mai exact 5.136 de imobile, comparativ cu 4.326 de unități cumpărate în penultima lună din 2024, potrivit unui comunicat de presă transmis de North Bucharest Investments.

“Anul 2024 a fost un an care a oferit foarte multe oportunități de investiții pentru piața imobiliară din București. Vânzările de apartamente noi, case și vile au avut creșteri importante de la o lună la alta, ceea ce dovedește interesul pentru real estate, atât pentru investitorii care cumpără cu scopul obținerii de randamente atractive din operațiunile de închiriere sau revânzare, cât și pentru cei care vor să își îmbunătățească confortul de locuire”, declară Vlad Musteață, CEO North Bucharest Investments.

Cererea pentru proprietăți rezidențiale s-a consolidat în ultima lună a anului 2024 și la nivelul întregii țări. Potrivit ANCPI, în România s-au tranzacționat în total 15.650 de locuințe. După București, în topul orașelor cu cele mai multe vânzări se află Timiș cu 1.145 de unități vândute, Constanța cu 1.009 unități, Cluj cu 978 și Brașov cu 867 de locuințe achiziționate în decembrie 2024.

“Infrastructura modernă a Capitalei, poziționarea proprietăților disponibile și accesibilitatea față de unitățile de învățământ de renume, spitale, marile zone comerciale sau centrele de birouri, sunt argumente importante pentru trendul de creștere a cererii de imobile din București”, subliniază Vlad Musteață.

În acest context de creștere generală a pieței, North Bucharest Investments a raportat pentru luna decembrie 2024 un total de 143 de tranzacții în Capitală, cu o valoare cumulată de 22 de milioane de euro. Comparativ cu luna noiembrie 2024, când au fost efectuate 126 de tranzacții, North Bucharest Investments a înregistrat la sfârșitul anului trecut o creștere lunară de 13%.

Articole recente

Poate exista prosperitate fără educație financiară? Cum eliminăm inegalitățile economice printr-o abordare sistemică  (analiză ISF)

Valentin Ionescu (foto stânga), Președintele Institutului de Studii Financiare (ISF) și Ieronim Ștefan (dreapta), coordonatorul…

o oră ago

Foto și video de la erupția vulcanului Klyuchevskoy

 Serviciul Geofizic al Academiei Ruse de Științe a publicat pe canalul său de Telegram foto…

o oră ago

Robert Cosmin Pană, numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un mandat de patru ani

Robert Cosmin Până a fost  numit Director General Adjunct al SAI Muntenia Invest, pentru un…

2 ore ago

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă care va transporta apă desalinizată către sudul Fâşiei Gaza

Emiratele Arabe Unite (EAU) vor începe, cu acordul Israelului, construcţia unei conducte importante ce va…

3 ore ago

Nicușor Dan spune că vizita în SUA ar putea fi la începutul anului viitor: Trebuie pregătită foarte bine

Președintele Nicușor Dan a anunțat, miercuri, că vizita sa oficială în Statele Unite ale Americii…

3 ore ago

Economia Germaniei în stagnare în semestrul I; după doi ani de ajustare, economia Germaniei va reveni pe creștere începând cu 2025 (Andrei Rădulescu)

de Andrei Rădulescu Destatis a publicat astăzi estimările preliminare cu privire la evoluția economiei Germaniei…

4 ore ago

This website uses cookies.

Read More