de Dan Pălăngean
Dobânda pe termen lung pentru România a scăzut în februarie 2024, până la valoarea medie de 6,06%, potrivit datelor publicate de Banca Centrală Europeană. Totodată, țara noastră a părăsit prima poziție la costurile de împrumut între statele membre, poziție preluată de Ungaria, care a urcat înapoi peste pragul de șase procente (6,22%).
La nivel regional, în celelalte două țări cu regim valutar similar, costul împrumuturilor 10Y s-a redus în Cehia (de la 3,88% la 3,76%), dar s-a mărit în Polonia (de la 5,24% la 5,36%). Aflată în tentativă amânată de adoptare a monedei unice, de care este legată prin curs fix, Bulgaria a coborât la 3,93%, de la 3,94% anterior.
Dobânzile cele mai scăzute au fost consemnate de Germania (2,33%), urmată de Danemarca (2,37%) și Suedia (2,43%), aflate în afara Zonei Euro. Țările de Jos (2,64%) și Irlanda (2,78%) și Luxemburg (2,82%) s-au situat sub pragul de 2,8 procente, depășit de Luxemburg (2,82%), Franța (2,85%), Finlanda (2,88%) și Austria (2,89%). Lituania este un caz special, valoarea de 2,88% fiind stabilită administrativ încă din octombrie 2022, după 0,16% anterior.
De reținut, la nivel european, situația Italiei (3,87%, de la 3,82% în luna precedentă, cea mai mare valoare din Zona Euro) și poziționarea sub nivelul de 3,5% a Estoniei (3,49%), Maltei (3,48%), Greciei (3,45%) și Letoniei (3,41%), penultima ieșită de-abia la finele anului trecut din zona celor mai mari dobânzi.
Una peste alta, valoarea consemnată pentru costul de împrumut pe termen lung a continuat să scadă pentru a cincea lună consecutiv iar România nu se mai află în cea mai defavorabilă situație din UE. Distanța față de plutonul țărilor central-europene cu regim valutar similar s-a mărit ușor, în contextul în care datoria publică anunțată, pe date operative, la finele anului, a rămas sub pragul critic de 50% din PIB.
Astfel, costul de împrumut al României în ianuarie 2024 a ajuns cu circa 3% sub cel al Ungariei, invers decât în luna precedentă. Ecartul a scăzut la 13% față de Polonia (economia cea mai apropiată ca nivel de dezvoltare și structură de cea românească) dar a ajuns la 61% în raport cu Cehia (de la 58% anterior).
Din păcate, datele din 25 martie 2024 plasau nivelul dobânzilor la care se poate împrumuta România pe zece ani la 6,55% (tradingeconomics.com), peste media lunii februarie dar pe un trend de scădere după ce urcase spre cota 6,80% în urmă cu o săptămână. La sfârșitul acestui trimestru se așteaptă o valoare de 6,79% iar, la orizontul următoarelor 12 luni, modelul utilizat arată un nivel de 6,76%.