Macroeconomie

Dobânda pe termen lung pentru România a scăzut la 6,11% în iunie 2023

de Dan Pălăngean

Dobânda pe termen lung pentru România a coborât în iunie 2023 până la valoarea medie de 6,11%, potrivit datelor publicate de Banca Centrală Europeană. Acest indicator, cu referința pe termen de 10 ani (10Y) a continuat astfel trendul de scădere pe care a reintrat la finele T1, la un nivel situat ceva mai jos decât în luna precedentă.

La nivel regional, în țările cu regim valutar simiar, costul împrumuturilor 10Y s-a redus cu un ecart similar în Cehia (de la 4,50% la 4,35%) dar mai pronunțat în Ungaria (de la 7,78% la 7,20%), în timp ce performanța Poloniei s-a înrăutățit ușor (de la 5,93% la 5,98%). Aflată în proces de adoptare a monedei unice, de care este legată prin curs fix, Bulgaria a staționat pentru a treia lună consecutiv la 4,03% (după 4,21% în martie, unde urcase brusc, după 2,73% în februarie și, anterior, șapte luni la cota 1,85%).

Dobânzile cele mai scăzute au fost consemnate de Germania (2,38%), urmată de Suedia (2,46%) și Danemarca (2,57%). Din Eurozonă, Țările de Jos (2,75%), Irlanda (2,78%), Franța (2,93%) și Luxemburg (2,95%) au rămas sub pragul de trei procente, atins de Finlanda. Lituania este un caz special, valoarea de 2,88% fiind stabilită administrativ în ultimele opt luni, după 0,16% anterior.

De reținut, la nivel european, îmbunătățirea cotațiilor pentru Grecia (3,71%), care a reușit să iasă după multă vreme din top 7 cele mai mari dobânzi. Ea a reușit să obțină cotații sub cele pentru balticele Estonia (3,94%) și Letonia (3,79%), precum și sub Croația (3,73%). De unde se vede că, și după adoptarea euro, pot apărea probleme.

România a rămas astfel pe a doua poziție în topul celor mai scumpe împrumuturi ce pot fi luate de un stat UE, dar distanța de plutonul țărilor central-europene cu regim valutar similar s-a micșorat vizibil. Nivelul dobânzilor rămâne, totuși, problematic, mai ales că datoria publică s-a menținut aproape de pragul de 50% din PIB în a patra lună a anului curent (49%).

Costul de împrumut al României în mai 2023 a ajuns cu aproximativ 15% mai mic față de Ungaria. Ecartul s-a redus la doar 0,13 puncte procentuale față de Polonia (economia cea mai apropiată ca nivel de dezvoltare și structură de cea românească, ecart de 2%) dar a crescut la 40% în raport cu Cehia (de la 30% anterior).

Datele din 19 iulie 2023 plasau nivelul dobânzilor la care se poate împrumuta România pe zece ani la 6,40% (tradingeconomics.com), peste media lunii iunie dar în scădere față de prima jumătate din iulie. La finele acestui trimestru se așteaptă o valoare de 6,73% iar, la orizontul următoarelor 12 luni, modelul utilizat arată un nivel de 7,13%.

Articole recente

Franţa şi Germania propun noi sancţiuni europene împotriva Rusiei, care să vizeze şi compania Lukoil

Franţa şi Germania propun ca Uniunea Europeană să vizeze Lukoil, o companie petrolieră rusă prezentă…

8 ore ago

Franța/ Guvernul Bayrou a pierdut votul de încredere; premierul își va prezenta demisia

Deputații francezi au răsturnat guvernul, respingând luni votul de încredere solicitat de prim-ministrul François Bayrou…

8 ore ago

Justiţia americană confirmă în apel condamnarea lui Trump la plata a 83 de milioane de dolari pentru defăimare

O curte de apel din New York a confirmat luni o decizie anterioară pronunţată împotriva…

9 ore ago

Viktor Orban propune transformarea UE într-o structură cu cercuri concentrice

Premierul ungar Viktor Orban a sugerat transformarea structurii Uniunii Europene într-una a cercurilor concentrice şi…

9 ore ago

Xi Jinping îndeamnă BCRIS “să reziste oricăror forme de protecţionism”

Preşedintele chinez Xi Jinping a cerut ţărilor BRICS să "reziste tuturor formelor de protecţionism", la…

9 ore ago

Senat/Adoptare tacită: Acordul administraţiei locale, obligatoriu pentru activităţile economice ale operatorilor de jocuri de noroc

Plenul Senatului a adoptat tacit, luni, o propunere legislativă prin care se stabileşte obligativitatea acordului…

9 ore ago

This website uses cookies.

Read More