Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzDonald Tusk
“Spun acest lucru clar: nu, nu voi candida la alegerile prezidenţiale”, a declarat Tusk joi seara pentru postul polonez TVP Info.
Donald Tusk, care până în 2019 a fost preşedinte al Consiliului European înainte de a reveni în funcţia de premier al Poloniei la sfârşitul anului trecut, a declarat că are atât de multe de făcut în calitate de şef al guvernului, încât nu ar fi de ajuns câteva luni sau ani.
În 2005, Tusk a candidat la preşedinţie din partea partidului Platforma Civică (PO), însă a pierdut în faţa lui Lech Kaczynski de la partidul naţional-conservator Lege şi Justiţie (PiS).
Tusk, în vârstă de 67 de ani, a ocupat deja funcţia de premier în perioada 2007-2014 şi apar zvonuri cu regularitate că ar intenţiona să participe din nou la alegerile prezidenţiale.
În Polonia vor fi organizate alegeri prezidenţiale în vara anului 2025, deşi nu a fost stabilită încă o dată exactă. Preşedintele în exerciţiu, Andrzej Duda, de la formaţiunea PiS, nu va putea să candideze din nou, având deja două mandate în fruntea statului.
În declaraţiile sale pentru TVP Info, Tusk a spus că ar fi încântat să-şi vadă colegul din cadrul PO Rafal Trzaskowski, care este primar al Varşoviei, intrat în cursă anul viitor.A
Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate din Republica Moldova, acuzat…
Statele Unite au fost informate de Israel înaintea lansării atacului aerian efectuat marţi în capitala…
Softbinator Technologies, companie românească ce furnizează servicii complete de dezvoltare produse software (management de produs,…
Prețul petrolului a crescut cu peste un dolar pe baril marți, după ce armata israeliană…
Obiectivul Guvernului este să atragă peste 20 de miliarde de euro din PNRR, iar în…
Știam că Boloş e mincinos, dar nu mă așteptam să fie și lipsit de caracter,…
This website uses cookies.
Read More