Update articol:

Ecuadorul a confiscat trei tone de droguri aparţinând mafiei albaneze – video

Ecuadorul a confiscat aproape trei tone de droguri aparţinând mafiei albaneze, care are legături cu cartelurile drogurilor din Columbia şi Mexic, precum şi cu bande locale, au anunţat joi autorităţile, notează AFP.

Ministerul Apărării a numit o “lovitură majoră dată mafiei albaneze” confiscarea drogurilor în cursul unui raid asupra unei ferme din oraşul-port Guayaquil (sud-vest), centru important pentru transporturile de droguri către Statele Unite şi Europa.

Poliţişti şi militari au confiscat un transport ascuns în lăzi de banane, a declarat presei colonelul Victor Ordonez, şeful poliţiei din Guayaquil.

În timpul operaţiunii, au fost arestate “cinci persoane suspectate de a avea legături cu mafia albaneză”, a anunţat ministerul pe X.

Ţara sud-americană, prin care trece 73% din cocaina mondială, a confiscat un record de 294 de tone de droguri în 2024, comparativ cu 221 de tone în 2023.

Ecuadorul a încetat, în urmă cu câţiva ani, să mai fie o oază de pace între Columbia şi Peru, cei mai mari producători de cocaină din lume.

Violenţa legată de traficul de droguri a dus la creşterea ratei omuciderilor de la 6 la 100.000 de persoane în 2018 la 38 în 2024, ajungând la un nivel record de 47 la 100.000 în 2023.

BVB | Știri BVB

MUNICIPIUL ORASTIE (ORS29) (14/08/2025)

Plata cuponului 65, rambursare rata principal 56

MUNICIPIUL IASI (IAS28A) (14/08/2025)

Plata cupon 61, rambursare rata principal 55

MUNICIPIUL IASI (IAS28) (14/08/2025)

Plata cupon 68 rambursare rata principal 55 si calcul rata dobanda pentru cuponul 69 & 70