Folosim cookie-uri pentru a analiza traficul și a îmbunătăți experiența ta.
RefuzÎn cea de-a doua ediție a programului de titluri de stat FIDELIS din 2024, desfãșuratã de Ministerul Finanțelor, au investit 1.626 donatori, un numãr record, depãșind toate edițiile anterioare. Suma investitã de aceștia a fost de peste 266 milioane lei, cea mai mare sumã de la lansarea programului, potrivit unui comunicat MFP.
„Cea mai recentã emisiune Fidelis stabilește noi standarde în ceea ce privește investițiile în titluri de stat. Aceastã performanțã este o dovadã a încrederii pe care investitorii o au în economia noastrã. Prin canalizarea acestor resurse financiare cãtre investiții strategice, deschidem drumul cãtre o bunãstare durabilã pentru toți concetãțenii români. În ceea ce privește tranșa pentru donatori-investitori, de fiecare datã când credem cã nu ne mai pot surprinde vin și ne demonstreazã cã ne pot depãși orice așteptare: peste 9.000 vieți salvate în primele patru luni ale anului”, a transmis ministrul Marcel Boloș.
Cei 1.626 donatori de sânge, care s-au alãturat campaniei „România are sânge de rocker, acum și de investitor” în perioada 8-17 aprilie 2024, au beneficiat de tranșa specialã cu cea mai mare dobândã oferitã în cadrul acestei ediții, de 7%, pentru achiziția de titluri de stat emise în lei, cu scadențã la un an.
Potrivit specialiștilor Centrului de Transfuzie Sanguinã București, sângele donat de cei 3031 de donatorii-investitori ai celor douã ediții din 2024 vor salva 9093 de vieți.
Investiții de aproape 3,2 miliarde lei în ediția II a FIDELIS din acest an
Suma totalã investitã a fost de peste 3,197 miliarde lei, depãșind cu peste 100 de milioane lei ediția record din aprilie 2023. Emisiunile în euro au fost cele mai accesate în cadrul acestei ediții, cu un total de peste 383,630 milioane euro, echivalentul a 1,918 miliarde lei.
Astfel, emisiunea în euro cu scadența la 1 an și dobânda de 4%, a avut un total de peste 254,791 milioane de euro, echivalentul a 1,273 milioane lei, plasați în cele 3.586 de ordine. A doua emisiune în euro, cu scadența la 5 ani și dobânda de 5%, a avut un total de peste 128,839 milioane euro, echivalentul a 644,196 milioane lei, plasate în 3.641 ordine.
În ceea ce privește emisiunile în lei, investitorii au plasat peste 1,012 miliarde lei, în 8.068 de ordine. Emisiunea de titluri de stat în lei cu scadențã de 1 an și dobânda de 6% a avut un total de peste 634,485 milioane lei. Emisiunea de titluri de stat în lei cu scadențã de 3 ani și dobânda de 6,85% a avut un total de peste 378,353 milioane lei.
Cei care investesc în titlurile de stat FIDELIS se bucurã de facilitãți precum:
Valoarea nominalã a unui titlu de stat FIDELIS este de 100 de lei pentru emisiunea în lei și 100 de euro pentru emisiunea în euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei, respectiv 1.000 de euro.
Preşedintele SUA, Donald Trump, a îndemnat vineri Consiliul Rezervei Federale americane să preia controlul, dacă…
Noua legislaţie care restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcolile finlandeze a intrat în vigoare vineri,…
Președintele rus Vladimir Putin a reiterat vineri că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar…
Preşedintele Nicuşor Dan a semnat vineri decretele de pensionare pentru 73 de magistraţi, printre care…
Direcţia Generală Antifraudă Fiscală a demarat în aceste zile Operaţiunea "Cuibul cu Fantome", care presupune…
Conform platformei de analiză financiară RisCo.ro, în perioada august 2024 - iulie 2025 au fost…
This website uses cookies.
Read More