Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor Electromagnetica (ELMA), din 28 aprilie 2022, a numit in functia de administrator pe Cristian Bușu și pe Mihai Zoescu, pentru perioada ramasa din mandat, respectiv pana la 18 octombrie 2023, potrivit unui raport al companiei.
Anterior, Consiliul de Administratie al Electromagnetica SA intrunit in data de 24 septembrie 2021 , in temeiul art 137 ind 2 alin 1 din legea nr 31/1990, avand in vedere ca incepand cu 11 septembrie 2021 erau vacante doua posturi de administrator, a numit ca administratori provizorii pe dl BUSU CRISTIAN si dl. ZOESCU MIHAI, cu mandat incepand din 25.09.2021 pana la intrunirea Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor.
Cifra de afaceri a Electromagnetica de 54.270 mii RON în primul trimestru din 2022 este cu 41,5% mai mică decât în perioada similară din 2021, potrivit informațiilor transmise către BVB.
Vânzările activităților nelicențiate în primul trimestru 2022 au înregistrat o creștere de 12,7% comparativ cu aceeași perioada din 2021. Activitățile licențiate, în special furnizarea de energie, s-au redus prudential pentru continuarea în condiții de siguranță și eficientă, potrivit companiei.