Afaceri

Enel anunță că a încheiat vânzarea întregii sale participații din cadrul PJSC Enel Rusia către PJSC Lukoil și fondul privat Gazprombank-Frezia pentru aproximativ 137 de milioane de euro

Enel S.p.A. (“Enel”) anunță, ca pas următor după emiterea comunicatului de presă din 16 iunie 2022, că a finalizat vânzarea întregului pachet de acțiuni deținut în cadrul PJSC Enel Rusia, egal cu 56,43% din capitalul social al acesteia din urmă, către PJSC Lukoil și Fondul Combinat Închis de Investiții „Gazprombank-Frezia”, pentru o sumă totală de circa 137 de milioane euro, ca urmare a îndeplinirii tuturor condițiilor prevăzute anterior în cele două contracte separate încheiate cu aceștia, inclusiv aprobarea tranzacției de către Președintele Federației Ruse, în conformitate cu paragraful 5 din Decretul nr. 520 din 5 august 2022, potrivit unui comunicat al companiei.

În urma tranzacției, Enel a cedat toate activele sale de generare a energiei din Rusia, care includeau aproximativ 5,6 GW capacitate convențională și aproximativ 300 MW capacitate eoliană în diferite stadii de dezvoltare. Tranzacția este în acord cu obiectivul strategic al Grupului de a-și concentra activitățile, în principal, în țările în care o poziție integrată de-a lungul lanțului valoric poate stimula dezvoltarea și poate genera valoare în procesul tranziției energetice.

Tranzacția a generat un efect pozitiv asupra datoriei nete consolidate a Grupului de aproximativ 610 milioane de euro și un impact negativ asupra venitului net raportat al Grupului de aproximativ 1,3 miliarde de euro, reflectând în principal eliberarea unei rezerve de conversie valutară de aproximativ 1 miliard de euro, începând cu 30 septembrie, 2022. Acest efect contabil nu va avea niciun impact asupra rezultatelor economice obișnuite.

***

Enel, înființată în urmă cu  60 de ani, este o companie energetică multinațională și un lider integrat pe piețele globale de electricitate și energie din surse regenerabile. Enel activează în peste 30 de țări din lume, producând energie cu o capacitate totală de circa 92 GW. 

Articole recente

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota de TVA aplicată și modalitatea de emitere a facturilor

Hidroelectrica informează toți clienții că facturile aferente consumului lunii iulie 2025 sunt emise conform perioadei…

7 ore ago

Bolojan: Există condiţii bune ca săptămâna viitoare coaliţia să-şi asume răspunderea pe pachetul 2 de măsuri

Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că există condiţii bune ca săptămâna viitoare coaliţia de…

8 ore ago

Bolojan: Aportul României la pacea durabilă din #Ucraina ar putea fi punerea bazelor militare la dispoziția NATO

Premierul Ilie Bolojan spune că punerea bazelor militare la dispoziţia aliaţilor din NATO ar putea…

8 ore ago

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota de TVA aplicată și modalitatea de emitere a facturilor

Facturile emise, începând cu luna august 2025, vor conține TVA în cotă standard de 21%,…

8 ore ago

Acționarii BVB, convocați pentru aprobarea participării la capitalul social al unei noi burse de valori în Republica Moldova

Acționarii Bursei de Valori București (BVB) au fost convocați, pe 29 septembrie, pentru aprobarea participării…

9 ore ago

This website uses cookies.

Read More