Update articol:

Engie va plăti în euro pentru gazele ruseşti

Engie va plăti în euro pentru gazele ruseşti
 - poza 1

Compania franceză de utilităţi Engie va plăti Gazprom în euro pentru gazele ruseşti, a anunţat marţi directorul general Catherine MacGregor, transmite Reuters, potrivit Reuters. 

“Plătim în euro şi astfel nu suntem expuşi riscului valutar”, a declarat şeful Engie.

Oficialul a explicat că s-a ajuns la un acord cu Gazprom, conform aşteptărilor companiei privind valuta şi în concordanţă cu sancţiunile europene.

Engie a confirmat că şi-a redus expunerea directă la Gazprom, de la un nivel maxim de 15 TWh la aproape 5 TWh, la finalul lunii martie.

Acţiunile Engie au urcat marţi la Bursa de la Paris cu 6,2%, după ce compania a raportat profituri trimestriale peste estimări şi a îmbunătăţit previziunile pentru 2022.

În contextul creşterii preţului energiei, în urma invadării Ucrainei de către Rusia, Engie şi-a îmbunătăţit previziunile pentru 2022, când ar urma să înregistreze venituri de 3,8-4,4 miliarde de euro, faţă de ţinta precedentă, de 3,1-3,3 miliarde de euro.

În primul trimestru din 2022, veniturile Engie au urcat cu 85%, la 25,6 miliarde de euro, în timp ce profitul înainte de taxe şi dobânzi (EBIT) a crescut cu 74%, la 3,5 miliarde de euro.

Engie, ca şi alte companii din Europa, se pregăteşte pentru o eventuală tăiere a livrărilor de gaze naturale ruseşti către Europa, diversificându-şi sursele de aprovizionare şi importând “masiv” gaze naturale lichefiate (GNL). Compania a încheiat recent un acord de achiziţionare de GNL pe 15 ani cu firma americană NextDecade Corp.

De asemenea, extinderea pe segmentul energiei regenerabile este o altă parte a răspunsului Engie, a afirmat MacGregor.

Gazele ruseşti erau responsabile pentru 20% din livrările Engie şi pentru 40% din necesarul de gaze al Europei.

BVB | Știri BVB
PROMATERIS S.A. (PPL) (28/01/2026)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R) pentru Semestrul II 2025 - Erata

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (28/01/2026)

Cerere modificata de completare ordine de zi AGA din 26/27 feb 2026

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (28/01/2026)

Perioada inchisa 29.01.2026 - 27.02.2026

RAIFFEISEN BANK _ OB. 2026 (RBRO26) (28/01/2026)

Disponibilitate teleconferinta rezultate financiare trimestrul 3 2025