Update articol:
Comunicat de presă

Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa

Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa
 - poza 1

Exim Banca Românească își consolidează poziția de finanțator strategic al economiei verzi, alăturându-se consorțiului internațional de bănci care a acordat Enery, producător independent de energie regenerabilă din Europa Centrală și de Est, o finanțare verde sindicalizată în valoare de 460 milioane de euro, potrivit uui comunicat.

Finanțarea va susține dezvoltarea proiectului hibrid de la Ogrezeni, în județul Giurgiu, unul dintre cele mai ambițioase proiecte regenerabile aflate în derulare în România, care combină producția fotovoltaică cu stocarea de energie în baterii.

Cu o capacitate instalată de 761 MWp / 534 MW AC și peste 1 GWh de stocare în baterii, Ogrezeni va fi unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa. Odată operațional, parcul este de așteptat să genereze suficientă energie verde pentru a alimenta echivalentul a aproximativ 684.000 de gospodării.

Consorțiul de finanțatori este format din UniCredit – Global Coordinator, Sustainability Coordinator and Bookrunner; Intesa Sanpaolo Group, reprezentat de Intesa Sanpaolo Bank Romania și Všeobecná úverová banka din Slovacias – Mandated Lead Arranger and Bookrunner; ING Bank N.V. și subsidiara sa din România – Mandated Lead Arranger și Facility & Security Agent; Banca Transilvania SA și National Bank of Greece (Cyprus) – Mandated Lead Arrangers; Exim Banca Românească S.A. și Alpha Bank S.A. – Lead Arrangers.

Sustain LCM Finance, fondată de Gratia Popescu, a acționat ca și consultant din partea Enery pentru finanțarea sindicalizată. Schönherr a fost consultantul juridic al împrumutatului, în timp ce Clifford Chance Badea a fost consultantul juridic al finanțatorilor.

Proiectul hibrid Ogrezeni se bazează pe parteneriatul Enery cu Fondul de Investiții al Inițiativei celor Trei Mări (3SIIF), un fond comercial de infrastructură dedicat investițiilor în energie, transport și infrastructură digitală în statele membre UE din Europa Centrală și de Est, având ca obiectiv îmbunătățirea conectivității, securității energetice și creșterii economice în regiunea „Celor Trei Mări” dintre Marea Baltică, Adriatică și Neagră.

Exim Banca Românească este o bancă universală 100% românească, aflată în top 10 cele mai mari instituţii de cre­dit după active.

BVB | Știri BVB
CRIS-TIM FAMILY HOLDING (CFH) (03/03/2026)

Disponibilitate vot online AGOA din 09.03.2026

ANTIBIOTICE S.A. (ATB) (03/03/2026)

Prioritatea proiectelor noi de investitii

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (03/03/2026)

Reluare tranzactionare ora 14:40: conform art. 115 Titlul II si art. 6, Titlu III , Codul BVB - Piata reglementata principala - Decizie ASF nr. 239/03.03.2026 - aprobare document oferta publica de cumparare actiuni INFINITY

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (03/03/2026)

Notificare cu privire la numarul si tipul investitorilor 28.02.2026

WTI LIGHT SWEET TURBO SHORT 1.00/ 104,2/99,2 (EBWTITS55) (03/03/2026)

Tranzactionare valoare rascumparare in piata RVSP pe 4 si 5 Martie 2026