Afaceri

Finanțare pentru 30.000 de instalații fotovoltaice şi  suplimentarea programului RABLA cu 20.000 de prime de casare 

Guvernul a aprobat, în ședința de ieri, la propunerea Ministerului Mediului, rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli (BVC) al Fondului pentru Mediu și al Administrației Fondului pentru Mediu (AFM). Prin acest demers, programul RABLA Clasic pentru persoane fizice a fost suplimentat cu 135 milioane lei, sumă care reprezintă aproximativ 20.000 de prime de casare.

”Românii care doresc să renunțe la automobilul vechi, cu grad de poluare ridicat și să îl înlocuiască cu unul nou, puțin poluant, vor avea din nou posibilitatea să acceseze programul RABLA Clasic, cel mai longeviv program guvernamental, aflat la a 16-a ediție. Începând de săptămâna viitoare, se vor putea adresa comercianților, având la dispoziție aproximativ 20.000 de prime de casare. Astfel, numărul primelor de casare din acest an îl depășește pe cel din 2018, totalizând 55.000. În funcție de randamentul programului și de solicitări, vom analiza dacă este oportună o nouă suplimentare, la următoarea rectificare bugetară”, a declarat viceprim-ministrul Grațiela Gavrilescu, ministrul Mediului.

Tot prin rectificarea BVC al AFM a fost suplimentat bugetul Programului pentru instalarea de sisteme fotovoltaice cu 536 milioane lei, sumă asigurată din Programul Operațional Regional (POR), pentru cele 7 regiuni de dezvoltare ale României, mai puțin București-Ilfov (această regiune nefiind eligibilă prin POR).
Această sumă se adaugă la valoarea de 120 milioane lei, disponibilă deja în bugetul AFM pentru regiunea București-Ilfov, totalizând un buget de 656 milioane lei pentru programul care vizează instalarea de sisteme fotovoltaice la gospodării individuale, pentru producția de energie electrică și termică din surse 100% ecologice.

”Suntem pregătiți să lansăm cel mai ambițios program de mediu din ultimii ani. Prin intermediul acestuia, aproximativ 30.000 de gospodării din România vor putea să își reducă costurile cu factura la energie și chiar să devină prosumatori, deoarece orice cantitate de energie produsă și neutilizată va fi automat livrată în rețea, valoarea acesteia urmând să fie scăzută din costul total al facturii”, a precizat ministrul Grațiela Gavrilescu.

Articole recente

Topul celor mai bune orașe pentru Generația Z 

Bangkok, Thailanda, este orașul numărul 1 pentru Generația Z, în parte datorită scorurilor sale ridicate…

9 ore ago

Canada a eliminat multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA

Canada a eliminat vineri multe dintre tarifele de retorsiune impuse SUA, marcând un pas semnificativ…

9 ore ago

Cancelarul Merz, despre un acord de pace în Ucraina: Suntem la o distanţă de 10 kilometri şi am parcurs, poate, primii 200 de metri

Cancelarul german Friedrich Merz a descris eforturile de a ajunge la un acord de pace…

9 ore ago

Muncitorii străini au impulsionat economia zonei euro, afirmă Christine Lagarde

Preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a declarat sâmbătă, la simpozionul anual al Rezervei Federale…

10 ore ago

În spatele importurilor masive de petrol rusesc ale Indiei: cel mai bogat om din Asia (Al Jazeera)

Importurile de țiței rusesc ale Reliance au crescut de la 3% înainte de războiul din…

10 ore ago

Un atac cu drone ucrainene provoacă un incendiu și reducerea capacității centralei nucleare rusești de la Kursk

Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu de scurtă durată la centrala nucleară…

11 ore ago

This website uses cookies.

Read More