Macroeconomie

FMI a menținut prognozele pentru evoluția economiei mondiale în 2024 și 2025 (Rădulescu)

Autor: Andrei RĂDULESCU, Membru al Comitetului Bretton Woods (singurul economist din România și țările Europei Centrale și de Est)

În această săptămână se desfășoară la Washington reuniunile anuale ale Instituțiilor de la Bretton Woods, într-un context dominat de persistența conflictelor și tensiunilor comerciale și continuarea tendinței de creștere a datoriei publice pe mapamond.

Motto-ul reuniunilor anuale ale Instituțiilor de la Bretton Woods pentru ediția din 2024 este “We can do better” („Putem face mai bine”) și exprimă faptul că deciziile de politică economică pot fi semnificativ ameliorate, cu accent pe reforme structurale, pentru a contribui la îmbunătățirea productivității, încorporarea echilibrată a progresului tehnologic și consolidarea graduală a finanțelor publice.

În cadrul acestor reuniuni Fondul Monetar Internațional (FMI) a publicat astăzi ediția de toamnă a Raportului macroeconomic mondial, intitulată “Policy Pivot, Rising Threat”, care include previziunile pentru evoluția economiei mondiale și țărilor membre ale instituției (ieri Liechtenstein a devenit al 191-lea stat membru), actualizate prin încorporarea celor mai recente evoluții ale indicatorilor din sfera economiei reale și din economia financiară.

Economistul-șef al instituției financiare internaționale cu sediul la Washington evidențiază, în introducerea raportului, succesul autorităților responsabile cu implementarea politicilor economice în contracararea presiunilor inflaționiste și evitarea recesiunii în sfera economiei reale pe parcursul ultimelor trimestre, date fiind:

  1. independența băncilor centrale în țările dezvoltate și în multe state emergente și în dezvoltare;
  2. reformele implementate în sectorul bancar în perioada de după declanșarea Marii Crize Financiare, cu accent pe dimensiunea prudențială;
  3. progresul înregistrat la nivelul instituțiilor responsabile cu implementarea politicilor fiscal-bugetare.

Pe de altă parte, raportul atrage atenția cu privire la intensificarea riscurilor la adresa evoluției activității economice pe mapamond pe termen scurt: persistența și intensificarea conflictelor regionale (Ucraina, Orientul Mijlociu), politica monetară restrictivă pentru o perioadă mai lungă (aspect reflectat de nivelul ridicat al costurilor reale de finanțare), posibilitatea intensificării volatilității pe piețele financiare internaționale, cu implicații importante pe piețele de titluri de stat (mai ales în contextul tendinței de acumulare de datorie publică), provocările cu care se confruntă a doua economie a lumii și intensificarea măsurilor protecționiste.

În acest context, experții FMI au menținut previziunile pentru ritmul anual al PIB-ului mondial, la 3,2% în 2024 și 2025, ușor sub rata de creștere de 3,3% înregistrată în 2023.

Potrivit scenariului de toamnă al FMI PIB-ul țărilor dezvoltate ar putea crește cu o dinamică anuală de 1,8% în 2024 și 2025, în ușoară ameliorare după creșterea cu un ritm anual de 1,7% din 2023.

Se evidențiază persistența la un nivel ridicat a decalajului de dinamică anuală a activității economice între SUA (prima economie a lumii) și Germania (economia locomotivă a Europei).

Pe de o parte, PIB-ul SUA ar putea crește cu ritmuri anuale de 2,8% în 2024 și 2,2% în 2025, revizuite în sus cu 0,2 puncte procentuale, respectiv 0,3 puncte procentuale comparativ cu previziunile publicate de FMI în luna iulie a anului curent.

Pe de altă parte, economia Germaniei ar putea stagna în 2024 și urca cu o rată anuală de 0,8% în 2025 (ritmuri revizuite în jos cu 0,2 puncte procentuale, respectiv 0,5 puncte procentuale), în contextul provocărilor fără precedent din perspectiva competitivității cu care se confruntă prima economie a Europei, date fiind nivelurile ridicate ale prețurilor la energie și costurilor de finanțare și ritmului lent al productivității muncii.

În ceea ce privește țările emergente și în dezvoltare specialiștii FMI previzionează creștere cu o rată anuală de 4,2% în 2024 și 2025, în ușoară decelerare după avansul cu un ritm anual de 4,4% în 2023, aspect evidențiat în graficul următor.

Potrivit acestui scenariu economia Chinei ar putea crește cu dinamici anuale în decelerare de la 5,2% în 2023, la 4,8% în 2024 și 4,5% în 2025.

În ceea ce privește volumul comerțului internațional, experții FMI previzionează creștere cu ritmuri anuale în accelerare de la 0,8% în 2023 la 3,1% în 2024 și 3,4% în 2025.

Pentru prețurile de consum FMI previzionează creștere cu ritmuri medii anuale în decelerare de la 4,6% în 2023, la 2,6% în 2024 și 2,0% în 2025 la nivelul țărilor dezvoltate. În statele emergente și în dezvoltare prețurile de consum ar putea urca cu rate medii anuale în temperare de la 8,1% în 2023, la 7,9% în 2024 și 5,9% în 2025.

Nu în ultimul rând, FMI recomandă o triplă pivotare/recalibrare la nivel de politici economice, atât în țările dezvoltate, cât și în statele emergente și în dezvoltare:

  1. normalizarea politicii monetare, prin reducerea ratelor de dobândă de referință, în convergență spre nivelul considerat neutral;
  2. consolidarea fiscal-bugetară, pentru a genera spațiu de manevră necesar la momentul incidenței unor noi șocuri;
  3. intensificarea reformelor structurale, aspect fundamental pentru ameliorarea ritmului anual potențial de creștere din economia mondială (estimat în prezent la 3,1%) – accentul pe investiția în capitalul uman, mobilizarea mai eficientă a resurselor de capital, încorporarea într-o formă echilibrată a progresului tehnologic și multiplicarea investițiilor în cercetare-dezvoltare-inovare.

Articole recente

Trump: Consiliul Fed ar trebui să preia controlul, dacă Powell nu reduce ratele dobânzilor

Preşedintele SUA, Donald Trump, a îndemnat vineri Consiliul Rezervei Federale americane să preia controlul, dacă…

47 de minute ago

Finlanda restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcoli

Noua legislaţie care restricţionează utilizarea telefoanelor mobile în şcolile finlandeze a intrat în vigoare vineri,…

51 de minute ago

Putin reiterează că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar speră că negocierile de pace vor continua

Președintele rus Vladimir Putin a reiterat vineri că obiectivele Rusiei în Ucraina rămân neschimbate, dar…

o oră ago

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat 73 de decrete de pensionare pentru magistraţi; printre aceştia se numără preşedinta ICCJ

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat vineri decretele de pensionare pentru 73 de magistraţi, printre care…

o oră ago

Operaţiunea “Cuibul cu Fantome”: ANAF controlează firmele care împart sediul cu alte zeci sau sute de societăţi

Direcţia Generală Antifraudă Fiscală a demarat în aceste zile Operaţiunea "Cuibul cu Fantome", care presupune…

o oră ago

Insolvențele în București au crescut cu 32% – Risco

Conform platformei de analiză financiară RisCo.ro, în perioada august 2024 - iulie 2025 au fost…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More