International

Forbes: Averea lui Elon Musk a depăşit 400 miliarde de dolari

Averea netă a lui Elon Musk a depăşit joi 400 miliarde de dolari, conform listei miliardarilor întocmită de revista Forbes, după o creştere de aproape 71% a acţiunilor Tesla anul acesta şi a majorării evaluării companiei sale SpaceX, transmite Reuters.

Musk este cel mai mare acţionar al Tesla, cu o participaţie de aproximativ 13%. Miercuri, acţiunile producătorului de vehicule electrice (EV) au atins un nou nivel ridicat record, de 424,9 dolari. Analiştii se aşteaptă ca firmele conduse de Elon Musk vor obţine un tratament favorabil după revenirea lui Donald Trump la Casa Albă.

Averea netă a lui Elon Musk a crescut după o vânzare specială de acţiuni SpaceX, în valoare de 1,25 miliarde de dolari, au anunţat surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Musk, care a cheltuit peste un sfert miliard de dolari pentru a-l ajuta pe Trump să câştige alegerile, deţine şi platforma de social media X şi firmele Neuralink şi The Boring Company.

Pe lista miliardarilor întocmită de Forbes, Musk este urmat de fondatorul Amazon, Jeff Bezos (cu o avere netă de 243,7 miliarde de dolari), şi co-fondatorul Oracle, Larry Ellison (223,4 miliarde de dolari).

Articole recente

Un bărbat a tras șase gloanțe, pe terasa unui club, în centrul Capitalei

Un bărbat a tras 6 focuri de armă pe terasa unui club, miercuri dimineață, în…

51 de minute ago

Colliers: Vânzări record pe piața rezidențială în ultima lună cu TVA redus  

Piața rezidențială din România a accelerat puternic în iulie, înregistrând vânzări record de apartamente atât…

55 de minute ago

Consolidarea finanțelor publice va contribui la ajustarea deficitului balanței comerciale (Andrei Rădulescu)

de Andrei Rădulescu Pe parcursul ultimelor decenii România s-a confruntat cu persistența dezechilibrelor macroeconomice, evoluție…

2 ore ago

Tulcea – Un nou mesaj RO-ALERT pe fondul războiului din Ucraina

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a transmis, în noaptea de marți spre miercuri, un…

2 ore ago

ELECTROMAGNETICA S.A – Vânzarea stațiilor de încărcare vehicule electrice Lotul I și/sau Lotul II

ELECTROMAGNETICA S.A., cu sediul în Str. Calea Rahovei, nr. 266-268, București, sector  5, înregistrată la…

2 ore ago

China și India convin să coordoneze comerțul, chiar dacă SUA critică „centrul global de tranzacționare a petrolului rusesc” (Zero Hedge)

După ani de tensiuni crescânde între rivalii nucleari China și India, care au ajuns chiar…

2 ore ago

This website uses cookies.

Read More