Update articol:

George Tuță: Consumatorii au dreptul să fie informați având acces la metode rapide și eficiente pentru a putea să își soluționeze, cu celeritate, disputele cu comercianții

George Tuță: Consumatorii au dreptul să fie informați având acces la metode rapide și eficiente pentru a putea să își soluționeze, cu celeritate, disputele cu comercianții
 - poza 1

Consumatorii au dreptul să fie informați având acces la metode rapide și eficiente pentru a putea să își soluționeze, cu celeritate, disputele cu comercianții, ne-a declarat deputatul PNL George Tuță.

Acesta spune: ” În acest sens, astăzi, în cadrul lucrărilor Comisiei de Industrii și Servicii, de la Camera Deputaților, au fost adoptate amendamentele pe care le-am depus, la Proiectul de Lege pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr.38/2015 privind soluţionarea alternativă a litigiilor dintre consumatori şi comercianţi, care prevăd avizarea unor structuri organizate și finanțate de entități de ordin privat care să ofere servicii de soluționare alternativă a litigiilor (SAL). Prin activitatea mea de parlamentar am susținut, susțin și voi susține inițiativele prin care cetățenii să aibă acces la resurse și informații pentru a-și proteja drepturile. Susțin o colaborare strânsă între stat și privat, între autorități și cetățeni”.

Prin amendamentele propuse, se lărgește sfera entităților SAL.

Documentul va merge la Comisia Juridică din Camera Deputaților.

Vezi aici amendamentele: amendament plx 781.2015 (3)

BVB | Știri BVB
Premier Energy PLC (PE) (20/11/2025)

Achizitia unui proiect BESS ready-to-build de 200 MW/400 MWh in Romania

CONPET SA (COTE) (20/11/2025)

Tranzactii - art. 19 Regulamentul (UE) nr. 596/2014

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (20/11/2025)

Hotarari AGA E 20 noiembrie 2025