Categories: Fără categorie

Grecia anunţă că forţele de la frontieră sunt în alertă pentru evitarea repetării crizei migranţilor din 2015

Forţele de la frontiera Greciei sunt în alertă pentru a se evita repetarea sosirilor în masă de migranţi prin care a trecut ţara în 2015, a anunţat joi purtătorul de cuvânt al guvernului, după revenirea talibanilor la putere în Afganistan, informează Reuters, potrivit Agerpres.

Grecia s-a aflat în prima linie în criza migraţiei din Europa în 2015, când aproape un milion de persoane fugind de conflictele din Siria, Irak şi Afganistan au debarcat în insulele ei.

La fel ca alte state membre ale Uniunii Europene, Grecia se teme că evoluţiile din Afganistan ar putea declanşa o reluare a acelei crize şi a cerut o poziţie comună a UE în această chestiune.

“Toate forţele sunt în alertă la frontiere, nu vom permite reluarea scenelor din 2015”, a declarat purtătorul de cuvânt al guvernului grec, Yannis Economou, într-o conferinţă de presă.

Ministerul de Externe grec coordonează acţiunile de aducere în ţară a opt cetăţeni afgani care au lucrat cu forţele elene acolo.

“Nu ne vom opri până nu îi vom aduce înapoi în ţara noastră”, a spus Economou.

Articole recente

Nicuşor Dan: Este total aberant ca în legea actuală pensia pe care o ia magistratul să fie cât salariul

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, că este total…

4 minute ago

Germania: Guvernul a aprobat proiectul de buget pentru 2026, ce prevede investiţii record

Cabinetul german a aprobat miercuri proiectul de buget pentru 2026 ce prevede investiţii record de…

7 minute ago

Roxana Caliminte: UE cumpără energie din SUA de 750 mld $. România tace

Uniunea Europeană a anunțat că va cumpăra energie din Statele Unite în valoare de 750…

38 de minute ago

Electrica avea de primit 2 miliarde de lei la finalul primului trimestru în baza schemei de plafonare-compensare

Electrica avea de primit două miliarde de lei la finalul primului trimestru din acest an…

41 de minute ago

Raport KMG: Volumul de prelucrare la rafinăriile Petromidia și Vega a crescut, în primul semestru 2025 cu 60,7%

Volumul de prelucrare la rafinăriile KMG International (Petromidia, Vega) din România a crescut, în primul…

45 de minute ago

Şedinţa coaliţiei: Pachetul 2 de măsuri de reformă urmează să fie aprobat după rectificarea bugetară (surse Agerpres)

Coaliţia de guvernare a stabilit miercuri ca pachetul 2 de măsuri de reformă să fie…

51 de minute ago

This website uses cookies.

Read More