Categories: Fără categorie

Grupul chinez Alibaba va investi 15,5 miliarde dolari pentru “prosperitate comună”

Gigantul chinez din domeniul comerţului electronic Alibaba Group Holding Ltd. a promis că până în 2025 va investi 100 de miliarde de yuani (15,5 miliarde de dolari) pentru “prosperitate comună”, devenind ultima mare companie chineză de tehnologie care îşi anunţă susţinerea pentru iniţiativa promovată de preşedintele Xi Jinping, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Autorităţile de la Beijing au încurajat companiile să îşi folosească avuţia pentru a reduce inegalitatea în cea de a doua economie a lumii. Alte mari companii chineze au făcut şi ele promisiuni similare, precum Tencent Holdings, care a promis şi ea 100 de miliarde de yuani şi Geely Automobile.

Potrivit publicaţiei guvernamentale Zhejiang News, fondurile promise de Alibaba vor merge în domenii precum subvenţii pentru IMM-uri şi îmbunătăţirea acoperirii asigurărilor pentru muncitorii din sectorul gig economy (economie informală – n.r.) precum curierii care lucrează pentru firmele de livrări. De asemenea, Alibaba va pune la punct un “fond de dezvoltare pentru prosperitate comună” în valoare de 20 de miliarde de yuani, susţine Zhejiang News, o informaţie confirmată şi de Alibaba.

Prin această iniţiativă Alibaba se alătură unei liste în creştere de companii din sectorul tehnologiei care au promis că vor da înapoi o parte din averile acumulate în timpul boom-ului sectorului internetului.

Cel puţin 73 de companii, inclusiv gigantul chinez din domeniul asigurărilor Ping An Insurance, gigantul din domeniul livrării de mâncare Meituan şi banca de stat Bank of China Ltd., au utilizat sloganul “prosperitate comună” în declaraţiile către acţionari depuse la bursele de valori de la Hong Kong, Shanghai şi Shenzhen în ultimele două săptămâni.

Iniţiativa “prosperitate comună” promovată de preşedintele Xi Jinping, destinate reducerii decalajului avuţiei în China, a trimis o undă de şoc în întreaga economie, declanşând vânzări masive de acţiuni pe bursă şi donaţii caritabile semnificative din partea miliardarilor chinezi. La o reuniune organizată luni preşedintele Xi Jinping i-a îndemnat în mod explicit pe oficialii chinezi să “îndemne companiile să se supună conducerii partidului” pe măsură ce sunt introduse reforme care vor modifica următorul deceniu.

Articole recente

NATO lansează Operaţia Eastern Sentry pentru întărirea apărării pe flancul estic

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, şi comandantul Suprem al Forţelor Aliate (SACEUR), Alexus Grynkewich,…

6 ore ago

Ministra Mediului l-a demis pe directorul Administrației Naționale Apele Române, Sorin Lucaci

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, l-a demis, vineri, din funcție, pe directorul Administrației Naționale 'Apele Române',…

6 ore ago

OMV vrea să taie costurile cu 400 milioane de euro şi să facă disponibilizări în Austria

Grupul austriac OMV, acţionarul majoritar de la OMV Petrom, a anunţat vineri că a demarat…

10 ore ago

ArcelorMittal anunţă oprirea definitivă a producţiei la fabrica sa din municipiul Hunedoara

Compania siderurgică ArcelorMittal a luat decizia de a opri "definitiv" activitatea la fabrica sa din…

10 ore ago

Ministrul Economiei: Charlie Ottley a aplicat pentru cetăţenia română; dosarul încă se plimbă prin hăţişul birocratic

Turismul românesc n-a avut vreodată un birou de promovare mai eficient decât jurnalistul britanic Charlie…

10 ore ago

Nazare, întâlniri cu marii finanţatori de pe Wall Street

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, a avut, în cadrul vizitei sale de lucru în SUA, mai…

10 ore ago

This website uses cookies.

Read More