Energie

Grupul E-INFRA – peste 20% creștere anuală a principalilor indicatori financiari, în 2020

  • E-INFRA raportează afaceri de 123 milioane Euro, EBITDA de peste 17 milioane Euro și profit net de aproape 8 milioane Euro, aferente anului 2020
  • Grupul țintește o creștere de 40% a cifrei de afaceri, până la 200 milioane Euro, pentru anul în curs

Grupul E-INFRA anunță o evoluție pozitivă semnificativă a indicatorilor financiari aferenți anului 2020, de peste 20% pentru fiecare în parte, și o cifră de afaceri de 123 milioane Euro, EBITDA de peste 17 milioane Euro și un profit net de aproape 8 milioane Euro.

Anul 2021 va fi anul creșterii accelerate pentru grupul E-INFRA, iar ținta este un avans cu peste 40%, către o cifra de afaceri de aproape 200 milioane Euro.

E-INFRA este o poveste de succes a antreprenoriatului românesc, după cum o arată şi rezultatele unui 2020 plin de provocări. Alături de echipă, am pus umărul la repornirea economiei, ieșind totodată întăriți în liniile noastre de business. Electrogrup a derulat proiecte complexe în construcția de autostrăzi, spitale, proiecte energetice, de smart city și de telecomunicații, în România și Uniunea Europeană. Nova Power & Gas a devenit un furnizor important de energie și gaz, nu doar pentru companii, ci și pentru consumatorii casnici. Netcity și Direct One au asigurat cu succes telecomunicații critice, dovedind siguranța rețelelor pe care le dețin”, declară Daniel Farmache, CEO E-INFRA.

Investițiile în infrastructura modernă sunt mai necesare decât oricând în România, iar noi lucrăm zi de zi pentru a fi un important vehicul în această transformare a țării, cu obiectivul de a deveni cel mai important constructor de infrastructură din regiune şi deţinător de infrastructură critică. La început de 2021, proiectele câștigate ne plasează pe această traiectorie și ne fac mai optimiști ca oricând”, menționează Teofil Mureșan, președintele Consiliului de Administrație E-INFRA.

Cu aproximativ 600 de angajaţi și 24 de ani de activitate, grupul E-INFRA (Electrogrup Infrastructure) activează ca dezvoltator și investitor în proiecte de infrastructură energetică și de telecomunicații și este, totodată, cel mai important constructor român diversificat din energie, construcții civile, telecomunicații și smart city. Grupul E-INFRA cuprinde companiile Electrogrup, Nova Power & Gas, Direct One și Netcity Telecom.

 

 

Articole recente

Marco Rubio afirmă că acordul de încetare a focului între Ucraina și Rusia „nu este exclus”

Secretarul de stat a mai declarat că nu crede că impunerea de sancțiuni suplimentare împotriva…

10 ore ago

Zelensky insistă pentru mai multă claritate cu privire la garanțiile de securitate pentru Ucraina în cazul unui acord de pace

Președintele ucrainean Volodymyr Zelensky a insistat pentru mai multă claritate cu privire la forma pe…

10 ore ago

Trump şi Putin au convenit în Alaska asupra unor ‘garanţii de securitate solide’ pentru Ucraina, susţine Witkoff

Preşedintele american şi omologul său rus au convenit în timpul întâlnirii lor de vineri din…

11 ore ago

Bolojan: România îşi poate recâştiga credibilitatea şi predictibilitatea prin respectarea angajamentelor şi consecvenţă în decizii

Respectarea angajamentelor şi consecvenţa în decizii sunt singurele căi prin care România îşi poate recâştiga…

11 ore ago

Ucraina: Von der Leyen salută propunerea lui Trump de a oferi garanţii de securitate inspirate de NATO

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a salutat duminică propunerea preşedintelui american, Donald Trump,…

11 ore ago

Incendii în Spania: Premierul Sanchez propune un pact naţional pentru urgenţă climatică

Prim-ministrul spaniol a anunţat un "pact naţional pentru urgenţă climatică" care să lase deoparte "luptele…

11 ore ago

This website uses cookies.

Read More